Ha nincs rákod, majd tesznek róla, hogy legyen?

2024.10.25.
Olvasási idő: 4 perc

A Covid-járvány során tapasztalt túlzott orvosi reakciók egy fontos dolgot világossá tettek: az egészségügyi kérdésekkel kapcsolatos tájékozódást nem lehet kizárólag az orvosokra bízni. Manapság már nem elég egy második vagy akár harmadik orvosi véleményt kérni, hiszen mindannyian félreinformáltak vagy elfogultak lehetnek. Ráadásul a probléma már a Covid-járvány előtt is fennállt.

A prosztatarák vizsgálatának és kezelésének közelmúltbeli története számos hasonlóságot mutat a Covid-hoz kapcsolódó egészségügyi krízissel. Ahogy a PCR-tesztek helytelen használata sok embert szükségtelen és káros kezeléseknek tett ki, úgy a prosztatarák szűrésének esetében is hasonlóan veszélyes túlkapások figyelhetők meg.

prosztatarák szűrés

Két könyv különösen jól rávilágít a prosztatarák diagnózisának és kezelésének problémáira. Az egyik Dr. Mark Scholz és Ralph Blum Invasion of the Prostate Snatchers című műve, ahol Dr. Scholz, a kaliforniai Prosztatarák Kutatóintézet ügyvezető igazgatója, részletesen kifejti a prosztatarák kezelésével kapcsolatos aggodalmait. A másik könyv Richard Ablin patológus és Ronald Piana közös alkotása, a The Great Prostate Hoax, amely a PSA-teszt feltalálójának kritikáját tárja elénk a széles körben elterjedt szűrési gyakorlatokkal szemben.

A PSA-teszt, amely sok helyen évente kötelező vizsgálattá vált, számos intézmény számára jelentős bevételi forrást nyitott meg az urológusok számára. A PSA-szint bizonyos határérték feletti emelkedése alapján biopsziákat és prosztatektómiákat végeztek, sokszor szükségtelenül. Ablin szerint a „rutinszerű PSA-szűrés több kárt okoz a férfiaknak, mint hasznot”. A szerző továbbá rámutat arra is, hogy a prosztatarák szűrésével és kezelésével foglalkozó orvosok „önfenntartó iparágat képviselnek, amely amerikai férfiak millióit csonkította meg”.

Már a PSA-teszt engedélyezési folyamatában is világosan látszottak a problémák. Az amerikai FDA adatai szerint a teszt hamis pozitív eredményeinek aránya elérte a 78%-ot. Az emelkedett PSA-szintet számos más tényező is okozhatja, így a teszt nem megbízható eszköz a prosztatarák diagnosztizálásában. Ennek ellenére sok férfi számára a teszt eredményei szükségtelen biopsziákhoz és káros műtéti beavatkozásokhoz vezettek.

Dr. Harold Markovitz, az FDA bizottságának elnöke, aki döntött a PSA-teszt jóváhagyásáról, már akkor aggodalmának adott hangot. „Félek ettől a teszttől. Ha jóváhagyják, akkor rengeteg férfit fognak prosztata biopsziának alávetni… ez veszélyes,” mondta. Bár a bizottság csak feltételekkel hagyta jóvá a tesztet, ezeket később figyelmen kívül hagyták.

A PSA-tesztet azonban sok helyen továbbra is a prosztatarák elleni küzdelem egyik eszközeként ünneplik. A Tandem-R PSA-tesztet gyártó Hybritech cégnél több vezető is jelentős gazdasági hasznot húzott a teszt sikeréből.

A prosztatarák diagnózisával kapcsolatos aggodalmak ellenére ez a rákfajta más betegségekkel összehasonlítva gyakran lassan alakul ki, és sok esetben nem jelent közvetlen életveszélyt. Dr. Scholz könyve szerint például a vastagbélrák műtéten átesett betegei átlagosan két évvel élnek tovább, míg a prosztatarákos betegek esetében ez az időtartam átlagosan 18,5 év.

A New England Journal of Medicine 2023-ban publikált „Kezelni vagy nem kezelni” című cikke is rámutat arra, hogy a prosztatarákos betegek 15 éves vizsgálatában részt vevők mindössze 3%-a halt meg prosztatarák következtében. A sugárkezelés és műtéti beavatkozás statisztikailag nem hozott jelentős előnyt az „aktív megfigyelés” módszerével szemben.

A PSA-szűrések túlzott elterjedése nyilvánvalóan felesleges beavatkozásokhoz vezetett, és az orvosi túlteljesítés egyik látványos példája lett. Dr. Scholz hangsúlyozza, hogy a műtéti beavatkozások csak 1-2%-kal csökkentik a halálozást az alacsony és közepes kockázatú betegek körében, míg a magas kockázatúak esetében is legfeljebb 10%-os javulást hoznak.

A prosztataműtétek kockázatait tovább fokozza az eljárás nehézsége, még a robottechnológiával is. Dr. Scholz szerint 600 prosztataműtétből körülbelül 1 végződik halállal, és a műtéten átesett betegek 15-20%-a szenved inkontinenciától vagy impotenciától. Ezek a mellékhatások súlyos pszichológiai terhet rónak a férfiakra.

Mindezek alapján Dr. Scholz elítéli „az urológia világának túlkezelési gyakorlatát”. A túlzott PSA-szűrés és a prosztataműtétek nyomán sok férfi szenvedett feleslegesen. Ez a jelenség hasonló a Covid-időszak alatt tapasztalt orvosi túlkapásokhoz, amikor a vakcinákat is gyakran szükségtelenül és túlzott fenyegetettséggel népszerűsítették.

Érdekelhet még:

katilan

Kereskedelmi akadémián végeztem, eredetileg könyveléssel, banki vagy biztosítási területen képzeltem el a jövőmet. Az élet azonban más irányba vitt: első munkahelyem egy nyomda volt, ahol ugyan könyvelőként kezdtem, de idővel teljesen más területre sodródtam. A grafikai munka és az újságírás váltak a fő tevékenységi köreimmé. Azóta számos kiadvány, könyv és folyóirat szerkesztésében vettem részt, híroldalaknak és nyomtatott sajtónak is rendszeresen írtam. Emellett a művészetek és a kultúra világa is fontos része lett az életemnek, dolgoztam kulturális szervezőként, és az irodalom területén is aktív vagyok. Az utóbbi években egyre többféle témával kezdtem el foglalkozni: közéleti, gazdasági, politikai és technológiai területeken is írok. Újabban a kriptovaluták világa is érdekel, ismerkedem ezzel a területtel, és ebben a témában is készítek írásokat. Törekszem arra, hogy a sokszínű érdeklődésemet közérthetően és értékesen adjam vissza az olvasóknak.

Legfrissebb hírek

A Fehér Házban már a repülő autók és a Jetson család a téma

Donald Trump június 6-án rendeletet írt alá a repülő autók fejlesztésének megkezdéséről és a szabályozásuk enyhítéséről. Az amerikai elnök pénteken az amerikai drónfejlesztéssel és a szuperszonikus repülési technológiával kapcsolatos törvényeket írt alá,

Hová tűntek a dolgozó fiatalok Magyarországon?

Egyre gyakrabban merül fel a kérdés, miért tűnik úgy, hogy a fiatal felnőttek közül egyre kevesebben dolgoznak teljes állásban, mégis látszólag megvan mindenük? A jelenség nemcsak szociológiai, hanem generációs, pszichológiai és kulturális

Pár éven belül megelőzheti a ChatGPT-t egy új AI chatbot?

A Perplexity mesterséges intelligenciája 780 millió kérdést kapott májusban, mondta Aravind Srinivas vezérigazgató a Bloomberg Tech Summit csütörtöki rendezvényén. Srinivas szerint az AI chatbotnak 780 millió kérdést tettek fel az előző hónapban,
hu_HUHungarian