Corporate kultúra a 2020-as években: stabil karrier vagy monoton mókuskerék?

2025.02.02.
Olvasási idő: 6 perc

A multinacionális vállalatok világa sokak számára vonzó lehetőség lehet. A stabilitás, a versenyképes fizetés és a kényelmes munkakörnyezet már-már szinte elvárt, ugyanakkor az elmúlt években egyre több kritika éri a nagyvállalati kultúrát – vagy annak éppen a hiányát. A túlszabályozott folyamatok, a mikromenedzsment és a túlzott automatizáció azonban csak a jéghegy csúcsa.

Valóban ideális munkakörnyezetet biztosítanak a multik, vagy ez inkább mókuskerék, ahol a kreativitás és az egyéni fejlődés háttérbe szorul a KPI-ok teljesítése miatt? Erre figyelj, ha multinál dolgozol!

A multis környezet legjellemzőbb tulajdonságai

A vállalati kultúra köztudottan az egyik legfontosabb eleme annak, hogy egy üzlet sikeres legyen. Idővel azonban a legjobb kultúrák is romlani kezdenek, az olyan finom jelekre pedig, mint a csökkenő elkötelezettség és a változással szembeni ellenállás, figyelni kell. Cikkünkben azokat a leggyakoribb jeleket gyűjtöttük össze, melyekre azonnal reagálni kell – mind munkáltatói, mind munkavállalói szempontból.

A vállalati kultúra azokra az értékekre, hiedelmekre, viselkedésekre és attitűdökre utal, amelyek befolyásolják az alkalmazottak gondolkodását, érzéseit és cselekvéseit. Ezek az elemek a vártnál nagyobb hatással vannak például az alkalmazottak megtartására, a célok iránti elkötelezettségre, az innovációra és a pénzügyi teljesítményre.

A 2020-as években – különösen a COVID-19 járvány után – elképzelhetetlenné vált a munkavállalók számára a hibrid, vagy a távoli munkavégzés. A legtöbb vállalat megtartotta a home office intézményét, az irodába való visszatérés azonban döcögősen, vagy éppen sehogy nem sikerült. A hibrid munkavégzéssel megjelenő új kihívásokra a munkavállalónak és a munkáltatónak is alkalmazkodniuk kell.

A work-life balance, vagyis a professzionális és személyes élet egyensúlya kulcsfontosságú kérdéssé vált az elmúlt években. A külföldön tapasztalt, olykor 12-14 órás műszakok lerövidültek, ugyanakkor a hajtós időszakok továbbra is problémát okoznak a legtöbb multis alkalmazott számára. A cégek éppen ezért egyre többet beszélnek a kiégés megelőzéséről és a mentális egészség fenntartásáról. Ez az egyik, ha nem legfontosabb kulturális tulajdonság az egyenlőség és befogadás mellett, mely ahhoz vezetett, hogy a legtöbb multinál már nemcsak egy, hanem több nemzet is képviselteti magát egyes csapatokban. Ez sok esetben azonban csak egy PR-fogás, melyből a valóságban nem valósul meg semmi.

A globalizáció és a digitalizáció elterjedésével olyan régiótól független juttatásokkal ismerkedhettek meg a közép-európai munkavállalók is a versenyképes fizetés mellett, mint a cafeteria (SZÉP kártya, közösségi közlekedés, kulturális belépőjegyek, óvodatámogatás), életbiztosítás, dolgozói részvényvásárlási programok, képzési lehetőségek vagy az ominózus gyümölcsnapok.

Erre figyelj, ha multinál dolgozol

A toxikus munkakultúra talán legjellemzőbb tulajdonsága az, amikor a vállalat azt várja el, hogy a dolgozók „családként” viselkedjenek egymással. Ez kiterjed arra is, hogy a túlóra és a munka utáni együttes időtöltés elvárttá és természetessé válik, a magánélet háttérbe szorítása ellenére.

A szervezeti vagy vállalati kultúra megértéséhez azonban meg kell vizsgálni az éppen zajló, nem operatív tevékenységek okait. A közös feltételezések, értékek és normák nem egyik pillanatról a másikra alakulnak ki, azonban a folyamatos átszervezések és a vállalati kultúra bizonytalansága a hosszú távú stratégia hiányát jelzik. Ennek egyik gyakori eleme az, ha a vezetőség nem kommunikál világosan az éppen zajló folyamatokról és trendekről, vagy éppen elterelik a figyelmet az olyan marginális kérdésekről, mint az inflációt meg sem közelítő fizetésemelés.

Sokan azért választják a multis környezetet, mert kiszámítható és biztonságos, szemben a magyar kkv-kben tapasztalt uram-bátyám rendszerrel. Ez azonban a munkavállalók elkényelmesedéséhez vezet, a túlzott munkaerőhiány pedig ahhoz vezet, hogy a multiknál is előfordul a megfelelő képzettség nélküli, pusztán nyelvtudás alapján történő munkaerőfelvétel, ami kérdéseket vet fel a többi kollégában. A mátrixszervezetek és globális szolgáltatóközpontok olykor kifejezetten nehéz karrierúthoz is vezethetnek, mivel kifejezetten nagy a verseny, és a folyamatos átszervezések nehezítik a kiegyensúlyozott tervezést a karrier terén.

A vállalati ranglétrán előfordul, hogy nem a teljesítmény, hanem a kapcsolatok válnak elsődlegessé, valamint a külföldi folyamatok átszervezése szintén ahhoz vezethet, hogy az egyes csapatokat vagy régiókat olyan emberek kapják meg, akik korábban nem dolgoztak ezen a területen.

A multikultúra legnagyobb kihívásai

A mesterséges intelligencia megjelenésével a vállalatok túlzott fókuszt helyeznek az AI-alapú eszközökre, az emberi munkaerő pedig instabillá válhat. Bár a helyzet nem olyan súlyos, mint az ipari forradalomban a géprombolók esetében, a munkavállalóknak igyekezniük kell mindig teljesíteni és fejleszteni magukat, hogy ne ők legyenek azok, akiket levált az AI, hanem majd valaki más.

Ez a fajta teljesítménykényszer könnyen vezethet ahhoz, hogy a munkavállaló monotonnak és repetitívnek érzi a munkáját, amit a szigorú szabályok és standardizált folyamatok nem könnyítenek meg. Az alkalmazottaknak kevés önállóság és kreatív gondolkodás jut, a legtöbb vállalat pedig egy adott szűk feladatkörre osztja be embereit, így nincs lehetőség a változatos munkavégzésre sem.

Magyarországon a multik sokszor nem biztosítanak továbbá előrelépési lehetőséget sem, mivel az anyavállalatnál létszámfelettivé, vagy éppen ellenkezőleg, kiemelkedően teljesítő, munkavállalók kapják meg egy adott csapat vezetését. Ez azt eredményezi, hogy a dolgozók gyakran évekig ugyanazon a piacon, ugyanabban a szerepkörben dolgoznak, ez pedig kiöli az emberből a motivációt.

Bár a multis környezet kényelmesnek és kiszámíthatónak tűnhet, hosszú távon a fejlődési lehetőségek hiánya miatt hamar monotonná válhat egy adott pozíció. A helyzetet súlyosbítja, hogy a munkavállalók gyakran nem kapják meg az általuk kiérdemelt fizetésemelést vagy juttatást, elmaradoznak a bónuszok és az előléptetések, így az egyetlen lehetőség az úgynevezett jobhopping – vagyis a munkahelyváltás – marad, mint alternatíva. A jelenlegi trendeket nézve talán így a legkönnyebb érvényesülni, ugyanakkor a problémák előbb-utóbb utolérik az embert az új munkahelyén is, a multik pedig gyakran választanak egy új munkaerőt – még akkor is, ha drágább és időigényesebb a betanítása – ahelyett, hogy a jelenlegit jobban megbecsülnék és megjutalmaznák.

Édes teher lehet a home office, a kiszámítható, versenyképes fizetés és a juttatások, ugyanakkor ezekben a pozíciókban a belső vívódás és a mentális egészség sokszor halmozottan van jelen. A kulcs a tudatos hozzáállás, a jelek megfelelő olvasása és a megfelelő döntéshozatal. A corporate környezet jó választás lehet, ugyanakkor nem szabad hagyni, hogy magunk alá temessen minket egy toxikus munkakörnyezet. A kérdés tehát nem az, hogy a multi jó vagy rossz – hanem az, hogy hosszú távon mennyire szolgálja az egyéni céljainkat.

Érdekelhet még:

Lelo

A Budapesti Corvinus Egyetemen végeztem pénzügy számvitel alapszakon, majd az Eötvös Lóránd Tudományegyetemen befektetéselemző mesterszakon. 2020 tavasza óta foglalkozom részvényekkel és kriptovalutákkal, a BitcoinBázis csapatához 2024 januárjában csatlakoztam, ahol első sorban technikai elemzéseket, kutatásokat és árfolyam-előrejelző modelleket készítek.

Latest from Blog

Új, titkos lopakodó vadászgép bukkant fel az 51-es körzet felett

A katonai repüléssel, amerikai védelmi hírekkel foglalkozó egyik amerikai újság legújabb posztjában bemutatnak egy olyan hőkamera-felvételt, amely valószínűleg egy korábban sosem látott, következő generációs lopakodó vadászgép terveit fedheti fel. A gép jellegzetes

Egy 1917-es fotón tűnt fel egy modern szörfös napjainkból

A lentebb látható fényképet több mint száz évvel ezelőtt készítették Kanadában: férfiak, nők és gyerekek egy csoportját örökítette meg, amint egy domboldalon gyülekeznek. Az éles szemű szemlélők azonban valami egészen különöset vettek

Megtalálták az ízületi gyulladás ellenszerét

Az amerikai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (CDC) adatai szerint körülbelül 53 millió amerikai felnőtt szenved ízületi gyulladásban (artritisz), és ez a szám várhatóan tovább nő, ahogy az emberek egyre tovább élnek. Ez

Mielőtt továbblépnél