Norvégia több szempontból is irigyelt ország lehet sokak számára. Az egyik ilyen szempont például az elektromos autók használata. Az elmúlt évek során az elektromos meghajtású autót száma már túlnőtt a benzines, dízeles autók számán. Ez annak köszönhető, hogy rendkívül komoly támogatást adott a norvég állam elektromos autó vásárlásához és komoly töltőhálózatot is kiépített. Azonban most kezdi el realizálni a norvég társadalom, hogy az elektromos autók ilyen méretű elszaporodása nem biztos, hogy csak jó hatásokkal bír.
Norvégia példája jó lecke lehet más országok számára is
A skandináv országban már évekkel ezelőtt is a legolcsóbbak közé tartozott a tömegközlekedés, de a nagy támogatásoknak köszönhetően most az elektromos autókat jobban megéri használni, mint a tömegközlekedést. Az elektromos járművek tömegközlekedésre gyakorolt hatása különös aggodalomra ad okot a norvég nagyvárosok számára. A helyi mobilitási stratégiák egyik alappillére a tömegközlekedési eszközök utasforgalmának növelése volt. Bergen például 2010-ben nyitotta meg első villamospályáját, Trondheim pedig 2019-ben újította fel teljesen a buszállományát. Mivel azonban a nagyvonalú elektromos autós támogatások olcsóbbá tették az autózást, a tömegközlekedés versenyképtelenné vált.
Ráadásul a támogatások lecsökkentették azt a költségvetést, ami elérhető volt a mobilitási projektekhez. Ezen projekteket nagyrészt olyan díjakból fizették, amelyeket egyes utak használatáért szedtek vagy dugódíjakból. A kormány ezen díjak alól aztán mentesítette az elektromos autókat. A norvég városok vezetői viszont még mindig jelentős erőfeszítéseket tesznek annak érdekében, hogy az embereket arra ösztönözzék, hogy szálljanak ki az autóikból és csökkentsék a forgalmat. Oslo, az ország fővárosa ezrével épített kerékpárutakat, szélesítette a járdákat és szüntette meg a parkolóhelyeket. Mindent egybevetve óriási baj nincs, de ez egy figyelmeztetés arra, hogy a tömegközlekedés használata még mindig környezetbarátabb, mint bármilyen jármű vezetése.
Érdekelhet még: Nem lehet majd biztosítást kötni elektromos autókra?