Kriptót küldött Ukrajnába, hazaárulással vádolják az orosz tudóst

2024.08.25.
Olvasási idő: 2 perc

Az orosz Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) hazaárulással vádol egy Moszkvában dolgozó tudóst, mivel állítólagosan kriptoeszközöket küldött az Ukrán Fegyveres Erők számára.

Az FSZB hivatalos közleményében és a Vedomosti orosz napilap jelentésében is megerősítette, hogy egy „tudományos szervezet alkalmazottját” vették őrizetbe Moszkvában. Az ügynökség azt állítja, hogy a tudós „rendszeresen az ukrán hadsereg által kezelt digitális tárcákba utalta saját pénzeszközeit és kriptovalutáját”.

DDoS-támadásokban is részt vett

Az FSZB szerint a tudós nemcsak pénzügyi támogatást nyújtott Ukrajnának, hanem „részt vett DDoS-támadásokban is egy kritikus fontosságú orosz struktúra ellen”. A DDoS-támadások (Distributed Denial-of-Service, elosztott szolgáltatásmegtagadás) során a támadók óriási mennyiségű forgalmat generálnak a célba vett szervereken, ami gyakran azok összeomlásához vezet, vagy megakadályozza a felhasználók hozzáférését az adott szolgáltatáshoz.

Az FSZB nem közölt részleteket arról, hogy pontosan mennyi kriptovalutát küldött a tudós, sem arról, hogy milyen típusú digitális érméket használt az átutalások során. Az ügynökség szintén nem nevezte meg a tudományos intézményt, ahol a férfi állítólag dolgozott, és azt sem árulta el, hogy melyik „kritikus orosz struktúra” szenvedte el a DDoS-támadást.

Hazaárulás és az ukrán kapcsolat

Az orosz törvények szerint az említett cselekmény „hazaárulásnak” minősül, amelynek súlyos következményei lehetnek. Az FSZB szerint a gyanúsított „kapcsolatot létesített Ukrajna különleges szolgálatainak képviselőivel”, és azok „utasítására” hajtott végre DDoS-támadásokat „kritikus fontosságú orosz létesítmények” ellen. Az ügynökség szerint a férfi célja az volt, hogy „károsítsa az Oroszországi Föderáció informatikai biztonságát”. Emellett a tudós „információkat gyűjtött az orosz katonai személyzetről és a katonai felszerelések mozgásáról”.

Beismerő vallomás és további vádemelések

Az FSZB közleménye szerint a gyanúsított „beismerő vallomást tett” a hatóságoknak, és „megelőző intézkedésként” őrizetbe vették. Az ukrajnai konfliktus kezdete óta az FSZB több személyt is hazaárulással vádolt meg, akik állítólag támogatást nyújtottak Kijevnek. Az FSZB 2023-ban egy Habarovszki határterületen élő személyt is megvádolt kriptovalutával kapcsolatos bűncselekményekkel. Az orosz Sberbank adatai szerint a háború kezdete óta több mint 5 millió dollár értékű kriptovalutát küldtek orosz digitális tárcákból ukrán címzetteknek.

Egy névtelenül nyilatkozó ukrán kriptoipari bennfentes szerint a kriptovaluták használata „nagyon nagy mértékben növekszik” mind Oroszországban, mind Ukrajnában, ami tovább bonyolítja a helyzetet mindkét országban.

GT

Tartalom- és szövegíróként, illetve fordítóként dolgozom, főleg az informatika, az üzleti etika és a vállalati képzések területén. Folyamatosan bővítem ismereteimet és alapos kutatást végzek, hogy a legnaprakészebb információkkal szolgálhassak cikkeimben.

Legfrissebb hírek

lengyel piramisok

Ősi „lengyel piramisokat” tártak fel

Lengyelország középső részén, egy természetvédelmi területen újabb ősi megalitikus síremlékeket tártak fel – ezek az impozáns, több mint 5500 éves építmények méretük miatt a „lengyel piramisok” nevet kapták. Titokzatos sírhalmok Poznańi régészek
ősi technológia

10 ősi technológia, ami megkérdőjelezi történelmünket

Sokan úgy gondolják, hogy a technológiai fejlődés csak az ipari forradalommal kezdődött. Mégis akadnak olyan régészeti leletek, amelyek arra utalnak: ősi civilizációk már több ezer évvel ezelőtt is meglepően fejlett eszközöket használtak
hu_HUHungarian

Mielőtt továbblépnél