Irán szerint Izrael az ENSZ megfigyelő kameráit használva kémkedik utánuk

2021.12.12.
Olvasási idő: 2 perc

Irán hivatalnokai kemény fába vágták a fejszéjüket, ugyanis komoly nyomozásban kell részt venniük. Mivelhogy azt gyanítják, hogy a Nemzetközi Atomenergia‑ügynökség (IAEA – International Atomic Energy Agency) nukleáris berendezések megfigyelésére telepített kameráit manipulálták. Állításuk szerint emögött pedig Izrael titkosszolgálata áll, akik így akarnak kémkedni s később rajtaütéseket kivitelezni ezeken a szigorúan őrzött helyeken. 

Irán és Izrael kapcsolata eddig sem volt túl rózsás, de szituáció az idő előrehaladtával egyre csak romlik. Sokan egy nyílt izraeli-irán háború megvalósulásától tartanak, hisz a két ország konfontrálódása hosszú időkre nyúlik vissza. Nem olyan rég, 2021 áprilisában, felröppent a hír, miszerint egy iráni hadihajó elsüllyesztéséért Izrael vonható felelősségre. A feltételezés ugyan nem szolgál sziklaszilárd tényként, mindenesetre nem segített a felek viszontagságos viszonyán.

Irán a napokban Mohsen Baharvand személyében diplomáciai küldöttet indított útnak az Egyesült Királyságba. Ott Baharvand a pénteki nap folyamán, vagyis december 10-én, ismertette a vádakat az IAEA-vel és az ügy hivatalos kivizsgálását is kérte. Emellett, az irániak tudatták az ENSZ-szel, hogy az ország biztonsági szervei előzetesen már saját kezükbe vették az irányítást és átvizsgálták a NAÜ kameráit.

„Izrael szabotázst követett el az iráni állam ellen s több megfigyelő kamerát is megrongáltak. Ezt pedig mihamarabb orvosolni kell”, nyilatkozta a követ.

Az ENSZ nukleáris fegyverek felügyeletéért felelős szervezete ellentmondást nem tűrő módon tagadta, hogy az eset megtörtént volna. Az iráni államigazgatás azonban kétségbe vonja ezt a kijelentést s úgy véli, hogy az izraeliek már több hónapja szaglásznak utánuk. A Karadzs városában működő Iran Centrifuge Technology Company épülete júniusban egy dróntámadás áldozatául esett, amelyet szintén Izrael számlájára írtak.

Irán Izrael megfigyelő kamera

Továbbá, Irán eltávolította a meghibásodott kamerákat és a NAÜ kérésének ellenére sem hajlandó megjavítani, illetve visszaszerelni azokat a kijelölt helyükre. Értelemszerűen ez nem nyerte el az illetékes hatóságok tetszését s más országok, leginkább Amerika, megkérdőjelezte az ország megbízhatóságát.

Igaznak bizonyulnak Irán aggályai?

Mindeközben, fokozva az iráni kormány aggodalmát, a New York Times felfedte olvasói számára, hogy Izrael tárgyalásokat folytat Amerikával az iráni nukleáris létesítmények megtámadásáról. Úgy sejtik, hogy a Fehér Ház zöld utat adott a támadásoknak.

Azonban, ha hihetünk a titkos forrásoknak, az amerikai kormány szerint az izraeliek kamera-szabotáló patáliája könnyen visszavetheti az akció sikerességét. Ugyanis ezzel csak arra ösztönözhetik az irániakat, hogy megerősítsék és sokkal modernebb berendezésekkel lássák el a szóban forgó intézményeket.

 

Tünde

Jelenleg közgazdásznak tanulok a Debreceni Egyetem Pénzügy és számvitel szakán, mellette pedig újságíróként és fordítóként ténykedem. A BitcoinBázis csapatához 2021 nyarán csatlakoztam, egy rövidebb szabadúszó időszakot követően. A pénzügyi világ működése régóta foglalkoztat és előszeretettel követem nyomon az innovációit. A kriptovalutákkal a BB révén ismerkedtem meg, ahol azóta gazdasági történésekkel, technológiai újításokkal és kriptopiaci fejleményekkel kapcsolatban írok beszámolókat.

Legfrissebb hírek

Kina, hadsereg, robotfarkas

Fegyveres robotfarkasokat tesztel a kínai hadsereg

Míg nemrég még a Kawasaki fejlesztésén ámuldozott a világ – egy olyan robotlovon, amely hegyoldalakon és patakokon is képes átvágni –, most a kínai hadsereg mutatott valami egészen mást: robotfarkasokat. A fegyverrel
Simpson poén

Elképesztő kutatómunka állt egyetlen poén mögött

Meglepő módon egyetlen poén is több hétnyi kutatómunkát jelentett a The Simpsons legendás forgatókönyvírója számára. Josh Weinstein elárulta: egy 28 éves vicchez olyan aprólékos kutatásra volt szükség, ami szinte filmbe illő. Amikor
nukleáris háború

Mennyi ideig tartana egy nukleáris háború?

Az Egyesült Államok reakciója egy nukleáris támadásra szigorúan titkos, de a Washington Post lépésről lépésre rekonstruálta, mi történne, ha egy ellenséges ország nukleáris rakétát lőne Amerika felé. És eljő az apokalipszis! Mi
lengyel piramisok

Ősi „lengyel piramisokat” tártak fel

Lengyelország középső részén, egy természetvédelmi területen újabb ősi megalitikus síremlékeket tártak fel – ezek az impozáns, több mint 5500 éves építmények méretük miatt a „lengyel piramisok” nevet kapták. Titokzatos sírhalmok Poznańi régészek
hu_HUHungarian