Megdőlni látszik a mítosz: nem a gazdagság okozza a gyermektelenséget

2025.07.08.
Olvasási idő: 2 perc
gazdagság

Sokáig szinte törvényszerűnek hittük, hogy a gazdag országokban kevesebb gyermek születik. A legfrissebb adatok azonban ellentmondanak ennek az évtizedes logikának.

Évtizedeken át tartotta magát az a közgazdasági és demográfiai tétel, miszerint a jólét népességcsökkenéshez vezet. A képlet egyszerűnek tűnt. Ha egy társadalom meggazdagodik, akkor a gyermekvállalás „költsége” – azaz az idő, pénz, karrier – túl magas lesz, ezért csökken a születésszám.

Ez a gondolatmenet beépült a népesedéspolitikai modellekbe és kormányzati stratégiákba világszerte. Azonban egyre több kutatás azt mutatja, hogy a gazdagság és a gyermektelenség közti kapcsolat nem olyan egyértelmű, mint hittük. Sőt, néhol teljesen megfordulni látszik.

Gazdagság = több gyerek?

A Pennsylvaniai Egyetem közgazdásza, Jesús Fernández-Villaverde rámutatott; egyes feltörekvő országok, például Thaiföld vagy Kolumbia termékenységi mutatói (1,0 gyerek/nő) ma már alacsonyabbak, mint Japánban vagy Olaszországban, pedig ezek az országok eddig a „demográfiai összeomlás” közismert jelképei voltak.

A trend megfordulása Európában is érzékelhető. 2017 után a gazdagabb államokban nem csökkent tovább a születésszám, sőt, a tehetősebb családok körében újra nőtt a gyermekvállalási kedv. A skandináv országokban, Hollandiában vagy épp Németországban egyre jellemzőbb, hogy a magasabb keresetű nők és párok több gyermeket vállalnak, míg az alacsony jövedelemmel rendelkezők gyermek nélkül maradnak.

Nők, karrier és gyermekvállalás

A korábbi elmélet szerint a nők magasabb fizetése csökkenti a gyermekvállalás esélyét, mivel a munkaerőpiacról való kilépés komoly veszteséggel jár. Ma viszont az ellenkezője látszik igaznak. A jól kereső nők – a megfelelő támogatási rendszerek mellett – gyakrabban vállalnak gyereket, mint a kevesebbet kereső társaik.

Ez a fordulat nemcsak Európában látszik. Az Egyesült Államokban is egyre több kutatás igazolja, hogy a vagyonos családok újra több gyermeket vállalnak, mint a szegényebbek, ami korábban pont fordítva volt.

Nem a jólét a hibás a meg nem született gyermekekért

Fontos hangsúlyozni, hogy bár a születésszám globálisan továbbra is csökken, a háttérben nem feltétlenül a jólét áll. Sokkal inkább az elérhetetlen lakhatás, a túlterhelt oktatási rendszerek, a drága és elérhetetlen gyermekgondozás, vagy éppen a társadalmi nyomás és bizonytalanság.

Ez azt jelenti, hogy a népesedési válság nem sorsszerű, hanem politikai és társadalmi kérdés. Ha a családalapítás akadályait célzott intézkedésekkel lebontjuk (pl. lakhatási reform, ingyenes vagy támogatott bölcsődei rendszer, rugalmasabb munkavégzés), akkor a termékenységi mutatók is pozitív irányba mozdulhatnak el, függetlenül attól, mennyire gazdag az adott ország.

És mi a helyzet Magyarországgal?

Hazánkban továbbra is drámain alacsony a termékenységi ráta, hiába az állami családtámogatások, mint a CSOK vagy a Babaváró. A fiatal párok arra panaszkodnak, hogy megfizethetetlenek a lakások, nem megfelelőek a bérek és pocsék állapotban van az egészségügy, illetve az oktatás. A magyar valóság is tükrözi a nemzetközi trendet. A gyermekvállalás pénz és stabilitás kérdése, nem pedig a jólét „ellensége”. A kérdés inkább az: tudunk-e olyan rendszert építeni, amely támogatja azokat, akik akarnak – de jelenleg nem tudnak – gyermeket vállalni?

Andrea

Szenvedélyesen érdekel a világ sokszínűsége – szeretek utazni, felfedezni új kultúrákat, zenéket, filmeket és történeteket. Lelkes vagyok a tudomány, technológia, állatvilág és az inspiráló élettörténetek iránt. Szívesen merülök el különféle országok érdekességeiben, legyen szó társadalmi jelenségekről vagy hétköznapi csodákról. Hiszek abban, hogy a világ megértéséhez nyitottság és kíváncsiság kell – ebből nekem van bőven.

Vélemény, hozzászólás?

Your email address will not be published.

Legfrissebb hírek

munkaerőpiac

Így kap öt fizetést a munkaerőpiac új zsonglőre

Az amerikai és globális munkaerőpiac egyre hangosabb az ún. quiet jobbing vagy overemployment jelenség miatt, amikor valaki egyszerre több állást is vállal titokban, home office-ban. A legújabb, egészen elképesztő eset egy indiai
csillagközi objektum

Új csillagközi objektumot észleltek a Naprendszerben

Július elején jelentette be az Európai Űrügynökség (ESA), hogy szakértői egy gyorsan mozgó, rejtélyes objektumot figyelnek, amely minden valószínűség szerint a Naprendszeren kívülről érkezett. Az A11pl3Z kódjelű égitest jelenleg a Jupiter pályájának
Ford

Ford: szétszedtünk néhány BYD-t és azóta nem alszunk

A Ford vezetője, Jim Farley egy interjúban nemrég arról beszélt, hogy mérnökeik szétszedték a kínai BYD elektromos autóit, és amit belül találtak, az „sokkoló” volt. Nem hibás kábelezésről vagy rosszul összerakott karosszériáról
hu_HUHungarian

Mielőtt továbblépnél