51-es körzet

Láthatatlan ellenség okozott maradandó károsodást az 51-es körzet veteránjainak

Start

Egyre több egykori amerikai légierős katona áll elő azzal a súlyos váddal, hogy szolgálatuk idején – tudtukon kívül – hosszú éveken át sugárzásnak voltak kitéve az 51-es körzethez tartozó NTTR titkos bázisán. Állításuk szerint ez okozta azokat a súlyos betegségeket, amelyekkel ma is küzdenek: daganatos megbetegedések, genetikai károsodások és örökletes problémák sújtják nemcsak őket, hanem családtagjaikat is.

Titokzatos bázis, tragikus következmények

Az NTTR (Nevada Test and Training Range) – amely az 51-es körzethez tartozó, szigorúan titkos katonai és tesztelő terület – évtizedeken keresztül teljes elszigeteltségben működött, távol tartva a nyilvánosságot. Most azonban volt katonák azt állítják, hogy már az 1970-es években is tudott volt: a bázis sugárszennyezett földre épült. Ennek ellenére a kormány úgy döntött, hogy a titkos katonai programok folytatása fontosabb, mint a személyi biztonság, ezért nem számolták fel a veszélyes környezetet. Ez a döntés mára tragikus következményekkel járt – az érintett veteránok többsége súlyos betegségekkel él, sokan pedig már nem is élnek, hogy beszéljenek róla.

Ezrek szenvednek, de a segítségükre senki sem siet

David Crete, aki 1983 és 1987 között teljesített szolgálatot az NTTR bázison szakaszvezetőként, mára az egyik legismertebb hangja lett a titkos körzetben szolgált veteránok jogaiért folytatott harcnak. Beszámolója szerint legalább 490 egykori bajtársa halt meg azóta olyan súlyos betegségekben, amelyek véleménye szerint a szolgálatuk alatt elszenvedett sugárzás következményei. Az elhunytak átlagéletkora mindössze 65 év volt – és volt, aki már 33 évesen életét vesztette.

A tragédiát tovább súlyosbítja, hogy ezeknek a katonáknak a szolgálata szigorúan titkos besorolást kapott, így minden vonatkozó dokumentációt „adatmaszkolt” státusz alá helyeztek. Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy nem léteznek hivatalos bizonyítékok arról, milyen környezeti ártalmak érték őket – így a Veteránügyi Hivatal megtagadja a jogos egészségügyi ellátást is. Ennek következményeként azok az emberek, akik életüket tették kockára titkos szolgálatban, ma még az alapvető orvosi segítségre sem számíthatnak.

Nem csak testük, hanem családjuk szenved

David Crete vallomása szerint a sugárzás hatása nem ért véget a szolgálattal: felesége három alkalommal is elveszítette a magzatát, egykori bajtársának felesége pedig hétszer élte át ugyanezt a tragédiát. Ami még megdöbbentőbb: Crete mind a négy gyermeke valamilyen fejlődési rendellenességgel született. Úgy véli, a katonai szolgálat során elszenvedett, hosszú távú ionizáló sugárzás hatására a DNS-e visszafordíthatatlanul károsodott – ezt a változást pedig továbbörökítette saját gyermekeinek is.

A jelenség nem egyedi: számos más érintett veterán is hasonló tapasztalatokról számolt be. Ez már nemcsak egyéni tragédia, hanem generációkon átívelő örökség – a „láthatatlan ellenség” nyomai ott élnek az utódok génjeiben. Ezért különösen súlyos az NTTR-nél szolgált katonák helyzete: nemcsak ők maguk betegedtek meg, hanem családjuk is hosszú távú következményeket szenvedett el.

Kormányzati hallgatás – mikor jön a felelősségvállalás?

Az érintett veteránok jelenleg két törvényjavaslat – a Protect Act és a Forgotten Veterans Act – elfogadásáért lobbiznak a kongresszusban. Ezek célja, hogy a titkos katonai projektekben részt vevő szolgálattevők is jogosultak legyenek ugyanarra a kártérítésre és egészségügyi ellátásra, amelyet már 2000 óta biztosítanak más, nem titkosított nukleáris létesítmények dolgozóinak.

Ez is érdekelhet: Leleplezték az amerikai hadsereg UFO-kal kapcsolatos terveit?

David Crete hangsúlyozta: nem kivételezést kérnek, csupán azt, hogy ismerjék el a történteket, és vállalják érte a felelősséget. Úgy fogalmazott: nem a családjaiknak kellene megfizetniük annak az árát, amit ők a hazájukért tettek – ezt a terhet azoknak kell viselniük, akik a döntéseket meghozták.

balu

A Budapesti Pázmány Péter Katolikus Egyetemen jogi karán tanultam, majd egy fullstack szoftverfejlesztői kurzust is elvégeztem, amely megalapozta a technológiai tudásomat. 2022 óta foglalkozom részletesebben kriptovalutákkal és NFT-kkel. 2024 áprilisa óta a BitcoinBázis szerzőjeként kriptókról és a legújabb blockchain-megoldásokról írok, emellett az offtopik.hu-n általános technológiai, tudományos és gaming témákban publikálok, hogy olvasóim mindkét felületen naprakész, megbízható tartalmakhoz férjenek hozzá.

Vélemény, hozzászólás?

Your email address will not be published.

Legfrissebb hírek

Kina, hadsereg, robotfarkas

Fegyveres robotfarkasokat tesztel a kínai hadsereg

Míg nemrég még a Kawasaki fejlesztésén ámuldozott a világ – egy olyan robotlovon, amely hegyoldalakon és patakokon is képes átvágni –, most a kínai hadsereg mutatott valami egészen mást: robotfarkasokat. A fegyverrel
Simpson poén

Elképesztő kutatómunka állt egyetlen poén mögött

Meglepő módon egyetlen poén is több hétnyi kutatómunkát jelentett a The Simpsons legendás forgatókönyvírója számára. Josh Weinstein elárulta: egy 28 éves vicchez olyan aprólékos kutatásra volt szükség, ami szinte filmbe illő. Amikor
nukleáris háború

Mennyi ideig tartana egy nukleáris háború?

Az Egyesült Államok reakciója egy nukleáris támadásra szigorúan titkos, de a Washington Post lépésről lépésre rekonstruálta, mi történne, ha egy ellenséges ország nukleáris rakétát lőne Amerika felé. És eljő az apokalipszis! Mi
lengyel piramisok

Ősi „lengyel piramisokat” tártak fel

Lengyelország középső részén, egy természetvédelmi területen újabb ősi megalitikus síremlékeket tártak fel – ezek az impozáns, több mint 5500 éves építmények méretük miatt a „lengyel piramisok” nevet kapták. Titokzatos sírhalmok Poznańi régészek
ősi technológia

10 ősi technológia, ami megkérdőjelezi történelmünket

Sokan úgy gondolják, hogy a technológiai fejlődés csak az ipari forradalommal kezdődött. Mégis akadnak olyan régészeti leletek, amelyek arra utalnak: ősi civilizációk már több ezer évvel ezelőtt is meglepően fejlett eszközöket használtak
hu_HUHungarian

Mielőtt továbblépnél