Lengyelország középső részén, egy természetvédelmi területen újabb ősi megalitikus síremlékeket tártak fel – ezek az impozáns, több mint 5500 éves építmények méretük miatt a „lengyel piramisok” nevet kapták.
Titokzatos sírhalmok
Poznańi régészek a General Dezydery Chłapowski természetvédelmi területen végeztek feltárásokat, ahol öt lehetséges megalitikus síremléket azonosítottak – ezek közül kettőt sikerült ténylegesen is megtalálni . A trapezoid alakú, hosszúkás építmények i.e. 4. évezredből, a késő neolitikus korszakból származnak, és a harangedényes kultúrának tulajdonítják őket .
Gigászi méretek, pontos tájolás
Az építmények akár 100–200 méter hosszúak és 3–4 méter magasak is lehettek, és erős kövekből álló masszív kerettel rendelkeztek. A bejárat kelet felé mutat, ami arra utal, hogy az építők az égbolt eseményeit – például napfelkeltét – figyelték. A több tonnával bíró köveket egyszerű, de hatékony módszerekkel mozgatták: valószínűleg gömbölyű fadarabokat, vastag pántokat és csúsztató rudakat használtak a szállításukhoz.
Kapcsolódó tartalom: Rejtélyes piramis Izraelben: több ezer éves relikviák kerültek napvilágra
Közösségi rítus részei
A harangedényes kultúrák – bár társadalmilag viszonylag egalitáriusak voltak – mégis kiváltságos személyeknek szenteltek különleges sírokat, mint a közösség vezetője, vallási vezetők vagy sámánok. Ezek a nyughelyek általában egyetlen elhunyt holttestét őrizték, amelyet lábfejekkel keleti irányba nézve helyeztek el. A sírkamrák mellé gyakran tettek használati tárgyakat: kőbaltákat, edényeket, sőt olykor olyan agyagedényeket is, amelyek feltételezhetően opiát-tárolásra szolgálhattak.
Bár az egykori boltíves sírkamrák mára jelentősen megrongálódtak – részben azért, mert az évszázadok során a helyi lakosok elhordták a köveket építkezéshez – a fennmaradt kőelemek még így is lenyűgöző képet adnak az egykori építmények méretéről és kifinomultságáról.
Ez a legújabb felfedezés újra megerősíti, hogy a Wielkopolska régió nemcsak mezőgazdasági hagyományairól ismert, hanem az őskori közösségek építészeti tudását is őrzi. Eddig leginkább a Kujawy térségében kerültek elő ilyen megalitikus sírok, most azonban a Chłapowski-park területén is új bizonyíték került felszínre arra, hogy ezek a közösségek összetett és nagy volumenű projektek megvalósítására voltak képesek.