Bréking

Titkos társaságok az amerikai egyetemeken – mit rejtenek valójában?

2025.07.25.
Olvasási idő: 5 perc
Wolf’s Head Társaság, Yale Egyetem
Wolf’s Head Társaság, Yale Egyetem (kép forrása: Wikimedia)

Az amerikai egyetemek pompás épületei és zöldellő campusai mögött évszázados titkok lapulnak. Sokáig csak suttogások, pletykák és bizarr történetek őrizték néhány beavatott társaság létezését – mára azonban egyre többet tudunk ezekről a zárt körű testületekről, melyek nemcsak a hallgatói életet, de olykor a politikai és gazdasági döntéshozatalt is befolyásolták. Kik ezek a titkos társaságok? Milyen cél vezérli őket, és hogyan formálták az Egyesült Államok történelmét?

A „secret society” kifejezés talán túlzónak tűnik egy diákkörre, de néhány ilyen szervezet valóban évszázadokra nyúlik vissza, rituálékkal, saját épületekkel, hierarchiával és belső szabályzattal. Helyük az elitképzés szövetébe szövődött: több közülük a társadalmi ranglétrán való előrejutás kulcsát jelentette, és nem egy egykori tagjuk jutott el a Fehér Házig vagy a Fortune 500-as cégek élére.

Árnyékban működő elit klubok

A legismertebb ezek közül kétségtelenül a Yale Egyetemen működő Skull and Bones, melynek tagja volt többek között George H. W. Bush és fia, George W. Bush is. A társaság épülete, a „The Tomb” (A sír) névre hallgat, ahová kívülálló nem teheti be a lábát. A belépési ceremóniák, a tagok esküje és a szigorú titoktartás komoly spekulációkat gerjesztettek a hatásukról – és hatalmukról.

Szintén figyelemre méltó a Harvard egyetemen működő Porcellian Club, melyet 1791-ben alapítottak. Itt nemcsak titoktartás, de rendkívül szigorú tagsági feltételek is működtek. A klub székhelye kizárólag tagok számára nyitott, és a belépés olyan társadalmi státuszt jelentett, amely egy életre meghatározta a pályafutást.

Skull and Bones, Yale Egyetem (kép forrása: Wikimedia)
Skull and Bones, Yale Egyetem (kép forrása: Wikimedia)Skull and Bones, Yale Egyetem (kép forrása: Wikimedia)

A Princetonon működő Ivy Club és a Cornell Egyetemen megtalálható Sphinx Head Society szintén régóta jelen vannak. Némelyikük inkább közösségi vagy jótékonysági tevékenységeket folytat, mások viszont kifejezetten a hatalmi pozíciókhoz való hozzáférést célozzák meg. Egyes titkos társaságok külön női ágakat hoztak létre – például a Yale-en működő Scroll and Key később nyitott lett női tagok számára is.

A Dartmouth College Green Key Society-je az egyetemi élet aktív részvételét tűzte ki céljául, míg a University of Virginia Jefferson Literary and Debating Society-je, amelynek több neves politikus is tagja volt, a retorikai képzést és a társadalmi vitakultúrát hangsúlyozta. A Columbia Egyetemen működő Philolexian Society 1802-ben alakult, és a szellemi és retorikai versenyekre fókuszált. A Pennsylvaniai Egyetem Philomathean Society-je 1813 óta működik, és különleges engedéllyel tart fenn egy saját szobát a könyvtárban.

Porcellian Club, Harvard Egyetem (kép forrása: Wikimedia)
Porcellian Club, Harvard Egyetem (kép forrása: Wikimedia)

A Rutgers Egyetemen működő Cap and Skull Society szintén zárt tagfelvételi rendszerrel működik, és a kiválóságot jutalmazza. A University of North Carolina titokzatos Order of the Gimghoul nevű társasága misztikus legendákra épít, különös kastélyban találkoznak, és a campus egyik legnagyobb rejtélyének számítanak. A UCLA-n működő Sycamore Society az egyetemi adminisztrációval is szoros kapcsolatot ápol, és tagjai gyakran az egyetemi vezetés legbefolyásosabb hallgatói közül kerülnek ki.

A University of Miami Iron Arrow társasága 1926-ban alakult, és ez az egyetem legnagyobb megtiszteltetésnek számító elismerése. A társaság a Seminole Törzs hagyományaira épül, ami miatt korábban kulturális kisajátítással vádolták, de az elmúlt években valódi partnerségeket kezdett kiépíteni az őslakos közösségekkel. Nyilvános ceremóniáikon a tagok hagyományos seminole ruházatot viselnek, ezek az események az egyetemi élet jelentős részei. Az Iron Arrow kiemelkedő hallgatókat, oktatókat és öregdiákokat ismer el, és tagjai között voltak egyetemi elnökök, vezető tudósok. Újabban ösztöndíj- és mentorprogramokat is működtetnek, és a társaság az egyetemi kultúra inkluzívabb irányba való elmozdításán is dolgozik.

Scroll and Key (Forrás wikimedia)
Scroll and Key (Forrás wikimedia)

A Stanford Egyetemen működő The Dish Society egy modern, kevésbé formális titkos társaság, amely az innovációra és a társadalmi felelősségvállalásra helyezi a hangsúlyt. Tagjai gyakran technológiai startupok alapítói, és aktívan részt vesznek társadalmi projektekben is.

A Society of the Cincinnati – Princeton University gyökerei az amerikai függetlenségi háborúig nyúlnak vissza. A princetoni ágat az 1800-as évek elején alapították. Patrióta szellemiséget és közszolgálatot hirdet. 2024-es beszámolók szerint előadásokat, történelmi kutatásokat és ösztöndíjakat finanszíroznak, különösen a közszféra iránt érdeklődőknek.

A Society of the Cincinnati a Princeton Egyetemen (kép forrása: Wikimedia)
A Society of the Cincinnati a Princeton Egyetemen (kép forrása: Wikimedia)

A Brown Egyetem egyik legismertebb titkos társasága az Ivy Leaf Society, amely az egyetemi közösségi élet erősítését és a vezetői készségek fejlesztését tűzte ki célul. A társaság híres szigorú kiválasztási folyamatáról és arról, hogy tagjai gyakran a diákképviselet és az alumni kapcsolatok kulcsszereplőivé válnak.

Egyes történetek szerint bizonyos társaságokban saját temetési rítusokat is gyakoroltak, vagy külön titkos nyelvezetet használtak. A szimbólumok, egyenruhák és rituálék már-már szektaszerű atmoszférát teremtenek, és ezek a csoportok gyakran zárt közösséget alkotnak a campuson belül.

A hatalom előszobája

Miért fontosak ezek a társaságok a mai napig? Egyrészt az amerikai elitképzés sajátos aspektusát képviselik: egyfajta „hátulról nyitott ajtót” a befolyáshoz. Egyes becslések szerint a múlt század elején a Wall Street vezetőinek jelentős része tagja volt valamelyik titkos egyetemi szervezetnek. Másrészt a szoros, életre szóló kapcsolatrendszer, amit egy ilyen klub biztosít, felbecsülhetetlen értéket jelent – és nem mindenki férhet hozzá.

Napjainkban a titkos társaságok körül ugyan csökkent a misztikum, de befolyásuk nem tűnt el. A modern világ transzparenciája és az egyenlőség iránti elvárás miatt sokuk igyekezett demokratikusabbnak tűnni – több női és színes bőrű taggal, átláthatóbb működéssel. Ám a háttérben továbbra is elit hálózatként működnek.

Kritikusai szerint ezek a társaságok csak erősítik az elitizmust, újratermelik a hatalmi hierarchiát, és kizárják a „külsősöket” a fontos döntések előkészítéséből. Mások szerint viszont inkább hagyományőrző, közösségformáló szerepük van, és korántsem olyan „világuralomra törő” szervezetek, mint amilyennek sokan beállítják őket.

Az biztos, hogy ezek az egyetemi titkos társaságok nem csupán történelmi kuriózumok, hanem eleven részei az amerikai felsőoktatás és elitképzés ökoszisztémájának. Működésük ugyan kevésbé látványos, mint egykor, de hatásuk továbbra is érzékelhető – akár egy amerikai elnök múltjában, akár egy szenátor támogatói hálójában. Ahogy egykori tagok fogalmaztak: „Nem az számít, mit tanultál az egyetemen – hanem hogy kivel jártál oda.”

katilan

Kereskedelmi akadémián végeztem, eredetileg könyveléssel, banki vagy biztosítási területen képzeltem el a jövőmet. Az élet azonban más irányba vitt: első munkahelyem egy nyomda volt, ahol ugyan könyvelőként kezdtem, de idővel teljesen más területre sodródtam. A grafikai munka és az újságírás váltak a fő tevékenységi köreimmé. Azóta számos kiadvány, könyv és folyóirat szerkesztésében vettem részt, híroldalaknak és nyomtatott sajtónak is rendszeresen írtam. Emellett a művészetek és a kultúra világa is fontos része lett az életemnek, dolgoztam kulturális szervezőként, és az irodalom területén is aktív vagyok. Az utóbbi években egyre többféle témával kezdtem el foglalkozni: közéleti, gazdasági, politikai és technológiai területeken is írok. Újabban a kriptovaluták világa is érdekel, ismerkedem ezzel a területtel, és ebben a témában is készítek írásokat. Törekszem arra, hogy a sokszínű érdeklődésemet közérthetően és értékesen adjam vissza az olvasóknak.

Vélemény, hozzászólás?

Your email address will not be published.

Legfrissebb hírek

vízumdíj

Meglepő változás: 250 dolláros vízumdíjat vezet be az USA

Szigorodnak a beutazási feltételek az Egyesült Államokba: 2025-től új, 250 dolláros díjat kell fizetniük azoknak a külföldieknek, akik nem-bevándorló vízummal szeretnének belépni az országba. Az úgynevezett Visa Integrity Fee célja, hogy növelje
Google Gemini

Így férhet hozzá a Google Gemini AI az appjaid adataihoz

A mesterséges intelligencia térnyerése egyre több adatvédelmi aggályt vet fel. Legújabban a Google saját AI-asszisztense, a Gemini került reflektorfénybe, miután kiderült, hogy hozzáférhet más alkalmazások tartalmához az Android-telefonokon, még akkor is, ha
Kina, hadsereg, robotfarkas

Fegyveres robotfarkasokat tesztel a kínai hadsereg

Míg nemrég még a Kawasaki fejlesztésén ámuldozott a világ – egy olyan robotlovon, amely hegyoldalakon és patakokon is képes átvágni –, most a kínai hadsereg mutatott valami egészen mást: robotfarkasokat. A fegyverrel
Simpson poén

Elképesztő kutatómunka állt egyetlen poén mögött

Meglepő módon egyetlen poén is több hétnyi kutatómunkát jelentett a The Simpsons legendás forgatókönyvírója számára. Josh Weinstein elárulta: egy 28 éves vicchez olyan aprólékos kutatásra volt szükség, ami szinte filmbe illő. Amikor
hu_HUHungarian