Ukrajna fizetésképtelenné válhat, ha nem jön a nyugati pénz

2023.12.31.
Olvasási idő: 3 perc

A Biden-kormányzat a napokban bejelentette, hogy újabb 250 millió dolláros fegyvercsomagot nyújt Ukrajnának, ám meglehet, hogy ez a segély az utolsó lesz, hacsak a Kongresszus nem hagy jóvá újabb kiadásokat a jövő évre. Ukrajna közben arra figyelmeztet, hogy a háború sújtotta országban több millió embernek késik a fizetése és a nyugdíja. A Fehér Ház Nemzetbiztonsági Tanácsának szóvivője, John Kirby a múlt héten megerősítette, hogy az utolsó segélycsomag után „nem lesz több feltöltési hatáskörünk, és a Kongresszusnak haladéktalanul cselekednie kell”.

A háború közel két éve alatt Ukrajna a kapott milliárdos külföldi segélyeket elsősorban a védelemre fordította, de az ukrán kormány dolgozóinak fizetése, sőt a szociális kifizetések is külső segítségre szorulnak.

Folyamatos segélyekre van szükség ahhoz, hogy a bombázás alatt égjen a villany és hogy egyáltalán működjön az ország. Mindeközben nem titok, hogy továbbra is burjánzik a korrupció, amely kapcsán Zelenszkij újra és újra megígérte, hogy kézbe veszi a dolgokat.

Az Egyesült Államok 60 milliárd dolláros finanszírozási kérelme elakadt a Kongresszusban, a javasolt négyéves, 50 milliárd eurós uniós támogatási csomagot pedig Magyarország megvétózta. Julija Szvyrydenko ukrán miniszterelnök-helyettes szerdán azt mondta: „Rendkívül fontos számunkra a partnerek támogatása, sürgősen szükségünk van rá”.

Szvyrydenko arra figyelmeztetett, hogy Ukrajna gazdasága a kritikus támogatás nélkül „túlélési üzemmódba kényszerül”, ami vélhetően azt eredményezné, hogy Kijev halasztva fizetné ki 500 000 közalkalmazott és 1,4 millió tanár bérét. A mintegy 10 millió nyugdíjasnak járó juttatásokat is felfüggesztik.

Az FT azt írja, hogy e szörnyű forgatókönyv elkerülése érdekében „miután a legközelebbi szövetségeseitől megígért támogatás nem érkezett meg, az ukrán kormány azon fáradozik, hogy összeszedje a pénzt a közszolgáltatások és juttatások kifizetésére. Jövőre 37 milliárd dollár külső támogatásra van szüksége”.

Brüsszel alternatív tervet készített, mely alapján 20 milliárd dollárt irányítanának Kijevbe, Magyarország megkerülésével.

A belföldi hitelfelvétellel talán néhány hónapig stabilan tudják tartani a helyzetet, ez azonban – a Zelenszkij-kormány szerint – szintén bizonyos kockázatokkal jár. Az FT további részleteket közöl:

Mivel a nyugati támogatás egy ideje meginogni látszott, az ukrán kormány szeptember óta próbál pénzt megtakarítani: megemelte az adókat, átcsoportosította a kiadásokat. 50 százalékra emelte a bankokra kivetett különadót, és a helyi önkormányzatoktól a központi kormányzathoz csoportosította át az 1,5 százalékos jövedelemkiegészítő adóból származó bevételeket. A miniszter szerint azonban a gazdaságban így is egyre nagyobb a forráshiány. A nemzetközi adományozóktól és hitelezőktől decemberben folyósított mintegy 5 milliárd dollár „nem lesz elegendő” a kiadások fedezésére.

Szvyrydenko elmondta, hogy Ukrajna a védelmet és az adósságszolgálatot helyezi előtérbe, így azonban „nagy a kockázata annak, hogy bizonyos szociális ágazatok alulfinanszírozottak lesznek”.

Ukrajna gazdaságára más háborús tényezők is károsan hatottak. A Lengyelországhoz fűződő kapcsolatok megromlása például azt eredményezte, hogy a lengyel teherautó-vezetők az utóbbi időben blokád alá vették a határátkelőket, mert szerintük az ukrán sofőrök tisztességtelen versenytársak. De itt lehet említeni még az ukrán gabonával kapcsolatos folyamatos vitát, valamint a közeli államok – köztük Magyarország és Szlovákia – ukrán exporttilalmát is.

A minap megjelent hírek szerint az ukrán kormány most levélben fordul az adományozókhoz, hogy sürgősen forrásokat kérjen a 2024-es költségvetéséhez. A helyzet azonban az, hogy a két év alatt nyújtott több tízmilliárd után valószínűleg maguk az adományozók is kifogytak a pénzből.

katilan

Kereskedelmi akadémián végeztem, eredetileg könyveléssel, banki vagy biztosítási területen képzeltem el a jövőmet. Az élet azonban más irányba vitt: első munkahelyem egy nyomda volt, ahol ugyan könyvelőként kezdtem, de idővel teljesen más területre sodródtam. A grafikai munka és az újságírás váltak a fő tevékenységi köreimmé. Azóta számos kiadvány, könyv és folyóirat szerkesztésében vettem részt, híroldalaknak és nyomtatott sajtónak is rendszeresen írtam. Emellett a művészetek és a kultúra világa is fontos része lett az életemnek, dolgoztam kulturális szervezőként, és az irodalom területén is aktív vagyok. Az utóbbi években egyre többféle témával kezdtem el foglalkozni: közéleti, gazdasági, politikai és technológiai területeken is írok. Újabban a kriptovaluták világa is érdekel, ismerkedem ezzel a területtel, és ebben a témában is készítek írásokat. Törekszem arra, hogy a sokszínű érdeklődésemet közérthetően és értékesen adjam vissza az olvasóknak.

Legfrissebb hírek

Ford

Ford: szétszedtünk néhány BYD-t és azóta nem alszunk

A Ford vezetője, Jim Farley egy interjúban nemrég arról beszélt, hogy mérnökeik szétszedték a kínai BYD elektromos autóit, és amit belül találtak, az „sokkoló” volt. Nem hibás kábelezésről vagy rosszul összerakott karosszériáról

Újra hódít a nukleáris energia a világon

Új lendületet kap a világban az atomenergia, ahogy a megújulók korlátai és az energiabiztonság igénye újragondolásra készteti a döntéshozókat. A klímaváltozás elleni küzdelem évtizedei után egyre több ország jut arra a felismerésre,
technológia

Rejtett kütyük, amikről nem is tudtad, hogy léteznek

A modern technológia világában hajlamosak vagyunk azt hinni, hogy csak a jelen képes bonyolult megoldásokat produkálni, pedig a történelem tele van lenyűgöző, gyakran bizarr szerkezetekkel, amelyeket koruk zsenijei terveztek. A 19. és
műanyag

Mit iszol az üvegből valójában?

Sokan úgy gondolják, hogy az üvegpalack a legegészségesebb választás, ha csomagolt italról van szó. Környezetbarát, nem oldódik bele semmi, és még elegáns is. De egy friss francia kutatás most alaposan megkérdőjelezi ezt
hu_HUHungarian