hibrid emberi koponya

Félig Neandervölgyi, félig Homo sapiens csontvázra bukkantak 

Start

Egy több mint 140 ezer éves gyermekcsontváz újraírhatja a fajunk eredetéről alkotott képünket. A Skhul-barlangból (Izrael) származó maradványokról készült modern orvosi vizsgálatok olyan anatómiai keveredést tártak fel, amely eddig példátlan. Az új CT-alapú elemzés szerint a gyermek koponyája és állkapcsa olyan jegyeket mutat, amelyek mind Homo sapiens, mind Neandervölgyi jellemzőket viselnek. A felfedezés nemcsak a fajok közötti lehetséges keveredés bizonyítéka lehet, hanem új kérdéseket vet fel az emberi fejlődéstörténet egyik legtitokzatosabb korszakáról.

Egy sír, ami túl sok kérdést hagyott maga után

1929-ben izraeli régészek a Haifától délre található Skhul-barlangban tíz emberi csontvázat tártak fel. Ezek közül kilencet viszonylag gyorsan besoroltak korai Homo sapiens egyedként, de egy gyermek maradványai szokatlan jellemzőket mutattak. A három-öt évesre becsült kisgyermek koponyája és állkapcsa mintha nem „illeszkedett volna” sem a Homo sapiens, sem a Neandervölgyi anatómiai mintákba. Ez a lelet évtizedekig pihent egy múzeumi raktárakban, míg nemrég modern CT-technológiával újravizsgálták.

A CT-vizsgálatok és a 3D rekonstrukciók új perspektívát hoztak

A modern elemzések során a kutatók fókuszában a gyermek neurokraniuma (agykoponyája), az állkapcsa és a fogazata állt. A csontok idővel sérültek, töredezettek lettek, egyes részeket gipsz segítségével rekonstruáltak a korábbi kutatók. Az új CT-szkennelés lehetővé tette, hogy megvizsgálják, ezek a régi pótlások nem fedtek-e el fontos morfológiai jegyeket. Az adatok alapján részletes 3D modellek készültek, amelyek színekkel jelölik az eredeti csontot (kék) és a rekonstrukciós részeket (zöld).

Forrás: Dan David Center of Human Evolution, Tel Aviv University

Homo sapiens és Neandervölgyi nyomok egyetlen koponyában?

A kutatók három neandervölgyi koponyát is bevontak az összehasonlító elemzésbe, amelyeket a párizsi Musée de l’Homme gyűjteményéből szkenneltek be. Ezek alapján a gyermek agykoponyájának oldalsó és hátsó csontjai, valamint a belső fül bonyolult struktúrái (ún. csontos labirintus) egyértelműen Homo sapiens jegyeket mutattak. Ugyanakkor az öreglyuk (foramen magnum) elhelyezkedése – amely a gerinc csatlakozási pontja – erősen Neandervölgyi jellegű volt.

Az állkapocs még egyértelműbb volt: több kulcsfontosságú anatómiai részlet szinte teljesen megegyezett a Neandervölgyiekével. Ez a kettősség – a koponya sapiens jellege és az állkapocs neandervölgyi vonásai – erősíti meg azt a feltételezést, hogy a gyermek egy hibrid lehetett a két emberfaj között.

Hibrid gyerekek az emberiség történetében?

Nem ez az első eset, amikor egy lelet alapján feltételezhető fajok közötti keveredés. 2018-ban például egy szibériai barlangból előkerült csontszilánkról DNS-vizsgálatok alapján kiderült, hogy egy „Denny” nevű tizenéves lány volt, akinek anyja Neandervölgyi, apja pedig a titokzatos Denisovai ember volt. Ezek az esetek azt sugallják, hogy a fajok közötti szaporodás nem volt ritka – sőt, valószínűleg sokkal gyakoribb volt, mint korábban gondoltuk.

Kapcsolódó tartalom: Egy ősi fog feltárja, miért olyan hosszú az emberi gyermekkor

Az elmélet erős, de a DNS még hiányzik

A tanulmány egyik társszerzője, Anne Dambricourt-Malassé, korábban úgy vélte, hogy egy Homo sapiens és egy Neandervölgyi közötti gyermek biológiailag nem lehetett életképes. A mostani eredmények viszont arra utalnak, hogy ez nemcsak lehetséges volt, hanem meg is történt. Ugyanakkor a legnagyobb kérdés még nyitva maradt: a genetikai bizonyíték.

A koponyából eddig nem sikerült DNS-t kinyerni, így a végső megerősítés még várat magára. Ahogy John Hawks, a Wisconsini Egyetem paleoantropológusa is megjegyezte: „Az emberi populációk már önmagukban is rendkívül változatosak lehetnek anélkül, hogy kereszteződnének más csoportokkal. DNS nélkül nem lehet teljesen biztosat állítani.”

Újragondolva a Skhul-barlang jelentőségét

A Skhul-barlangot eddig főként a korai Homo sapiens temetkezési helyeként tartották számon, ám a legújabb vizsgálat teljesen új értelmezést adhat a lelőhely jelentőségének. Ha valóban egy Homo sapiens és egy Neandervölgyi leszármazottja nyugszik ott, akkor ez nemcsak régészeti, hanem evolúciós szempontból is fordulópontot jelent. A felfedezés azt sugallja, hogy az emberi fejlődés sokkal összetettebb és kevésbé egyenes vonalú, mint korábban gondoltuk – minden új lelet közelebb visz bennünket annak megértéséhez, hogyan is alakult ki a modern ember.

balu

A Budapesti Pázmány Péter Katolikus Egyetemen jogi karán tanultam, majd egy fullstack szoftverfejlesztői kurzust is elvégeztem, amely megalapozta a technológiai tudásomat. 2022 óta foglalkozom részletesebben kriptovalutákkal és NFT-kkel. 2024 áprilisa óta a BitcoinBázis szerzőjeként kriptókról és a legújabb blockchain-megoldásokról írok, emellett az offtopik.hu-n általános technológiai, tudományos és gaming témákban publikálok, hogy olvasóim mindkét felületen naprakész, megbízható tartalmakhoz férjenek hozzá.

Vélemény, hozzászólás?

Your email address will not be published.

Legfrissebb hírek

munkaerőpiac

Így kap öt fizetést a munkaerőpiac új zsonglőre

Az amerikai és globális munkaerőpiac egyre hangosabb az ún. quiet jobbing vagy overemployment jelenség miatt, amikor valaki egyszerre több állást is vállal titokban, home office-ban. A legújabb, egészen elképesztő eset egy indiai
csillagközi objektum

Új csillagközi objektumot észleltek a Naprendszerben

Július elején jelentette be az Európai Űrügynökség (ESA), hogy szakértői egy gyorsan mozgó, rejtélyes objektumot figyelnek, amely minden valószínűség szerint a Naprendszeren kívülről érkezett. Az A11pl3Z kódjelű égitest jelenleg a Jupiter pályájának
Ford

Ford: szétszedtünk néhány BYD-t és azóta nem alszunk

A Ford vezetője, Jim Farley egy interjúban nemrég arról beszélt, hogy mérnökeik szétszedték a kínai BYD elektromos autóit, és amit belül találtak, az „sokkoló” volt. Nem hibás kábelezésről vagy rosszul összerakott karosszériáról
hu_HUHungarian