A napviharok tönkretehetik az összes navigációs és kommunikációs rendszert

2023.10.14.
Olvasási idő: 2 perc

Egy új tanulmány, amely ősi fák évgyűrűinek elemzésén alapul, azt sugallja, hogy az eddigi legerősebb napvihar körülbelül 14 300 évvel ezelőtt csapott le a Földre. Ha egy ilyen intenzitású vihar ma is lecsapna, a modern társadalom azonnal összeomlana.

A Collège de France, a CEREGE, az IMBE, az Aix-Marseille Egyetem és a Leeds-i Egyetem kutatói a Royal Society nevű folyóiratban tettek közzé egy új tanulmányt. A kutatók a dél-franciaországi Alpokban, a Gap közelében lévő Drouzet folyó erodált partjainál megőrződött ősi fák radiokarbonszintjét mérték meg, és megállapították, hogy „a fatörzsek – amelyek szubfosszilisek – olyan maradványok, amelyek megkövesedési folyamata még nem fejeződött be  – apró, egyes fa évgyűrűkre szeletelődtek. Ezeknek az egyes évgyűrűknek az elemzése a radiokarbonszint mérésekben egy példátlan kiugrást azonosított, amely pontosan 14 300 évvel ezelőtt következett be.”

napviharok

Azt írták: „Ezt a radiokarbon tüskét összehasonlították a grönlandi jégmagokban található berillium kémiai elem méréseivel, és a kutatócsoport arra jött rá, hogy a tüskét egy hatalmas napvihar okozta, amely hatalmas mennyiségű energetikai részecskét lökhetett a Föld légkörébe.

A radiokarbon folyamatosan keletkezik a felső légkörben a kozmikus sugárzás által elindított reakciók láncolata révén.” magyarázta Edouard Bard, a tanulmány vezető szerzője. Bard hozzátette: „ A közelmúltban a tudósok megállapították, hogy a szélsőséges naptevékenységek, beleértve a napkitöréseket és a koronális tömegkilövelléseket, szintén rövid távú, energiarészecskékből álló kitöréseket hozhatnak létre, amelyek a radiokarbon-termelés hatalmas, egyetlen év alatt bekövetkező kiugrásaiként őrződnek meg„.

Egy ennyire erős napkitörés ma az összes elektromos berendezést azonnal tönkretenné

A kutatók arra figyelmeztettek, hogy ha ma „hasonló hatalmas napviharok csapódnának a Föld légkörébe, az „katasztrofális lenne a modern technológiai társadalomra nézve. Azonnal megsemmisítené a távközlést, a műholdas rendszereket és az elektromos hálózatokat.

A tanulmány társszerzője, Tim Heaton, az angliai Leeds-i Egyetem radiokarbon-szakértője kifejtette: „A szélsőséges napviharok hatalmas hatással lehetnek a Földre. Az ilyen szuperviharok tartósan megrongálhatják az elektromos hálózat transzformátorait, ami hónapokig tartó, hatalmas és kiterjedt áramkimaradásokat eredményezhet. A navigáció és a távközlés szempontjából mindannyiunk által használt műholdak is maradandó károsodást szenvedhetnek, és így használhatatlanná válhatnak. Az űrhajósokra nézve is komoly sugárzási kockázatot jelentenének.”

A kutatók szerint az elmúlt 15 000 év során kilenc szélsőséges napvihart – úgynevezett Miyake-eseményeket – azonosítottak. Az utolsó ismert nagy napvihart, amely 1859-ben sütötte meg a távírógépeket – „Carrington-eseménynek” nevezték el.

A 25. napciklus 2019 áprilisa óta tart, és valamikor 2025-ben tetőzhet. 2022 decemberében a napfoltok száma nyolc éve a legmagasabb volt, ami azt jelzi, hogy a naptevékenység felgyorsult. Az év elején a tudósok kétszer annyi napfoltot figyeltek meg. Ezek arra utalnak, hogy közeledhetünk a csúcshoz.

napviharok

A világnak fel kell készülnie a következő nagy napviharra. Ne feledjük, 2016-ban Obama elnök aláírta a „Koordinációs erőfeszítések a űridőjárási eseményekre való felkészítésére” című rendeletet. Tehát az amerikaiak már készülnek rá.

premik

Közel 10 éves IT tapasztalattal rendelkezek nagyvállalati fizetési rendszerek és fizetési megoldások fejlesztésében. A kriptók által képviselt érték mellett érdekel a mögöttes technológia is, és nagyon kíváncsi vagyok, hogyan épül egymásra a mainstream és a kriptovaluták világa.

Legfrissebb hírek

ősi technológia

10 ősi technológia, ami megkérdőjelezi történelmünket

Sokan úgy gondolják, hogy a technológiai fejlődés csak az ipari forradalommal kezdődött. Mégis akadnak olyan régészeti leletek, amelyek arra utalnak: ősi civilizációk már több ezer évvel ezelőtt is meglepően fejlett eszközöket használtak
munkaerőpiac

Így kap öt fizetést a munkaerőpiac új zsonglőre

Az amerikai és globális munkaerőpiac egyre hangosabb az ún. quiet jobbing vagy overemployment jelenség miatt, amikor valaki egyszerre több állást is vállal titokban, home office-ban. A legújabb, egészen elképesztő eset egy indiai
hu_HUHungarian