Tíz éven belül marsi mintákat hoznak vissza a Földre

2022.06.08.
Olvasási idő: 2 perc

A világ két nagy űrkutató központja a Lockheed Martin-nal közösen marsi minták begyűjtését és Földre való visszajuttatását tűzte ki célul.

Az előőrs

A vörös bolygón már most is több Mars-járó tevékenykedik. Ezeknek a szerkezeteknek hála már most is rengeteg új adat jutott a tudósok birtokába a Marsról, ám ez még csak a kezdet. A NASA, az ESA és a Lockheed Martin évek óta futó közös projektje lassan, de biztosan halad a megvalósítás felé. A legújabb Mars-misszió célja az, hogy eljuttassanak egy hordozó egységet a vörös bolygóra, ami a helyi kőzet minták begyűjtése után visszajuttatja majd azokat a Földre.

A projekt előőrse, a Perseverance nevű Mars-járó, most is szorgalmasan dolgozik. Az általa becsomagolt mintákat gyűjtik majd be a misszió során.

Mars-járó

A kép forrása: Tudományos mémek

A legnagyobb Mars-misszió

Korábban még senki sem próbált meg mintákat visszahozni a szomszédos bolygóról. A feladat nehézségét mutatja, hogy több kiemelkedő szereplő állt össze a siker érdekében.

A projekt keretében először is egy hordozó rakéta segítségével pályára állítanak majd egy leszálló egységet a Mars körül. A leszálló egységet (Mars Ascent Vehicle, MAV) az amerikai fegyvergyártó óriás, a Lockheed Martin tervezte és építette meg. A cég számára korántsem volt ismeretlen a terep, hiszen már több Mars-misszióban is részt vett.

Rázós retúr

A leszálló egység sikeres landolása után jön azonban még csak a java: a minták begyűjtése és a raktérben való biztonságos elhelyezése után azokat vissza is kell majd juttatni valahogy a Földre. Ehhez egy bonyolult, többlépcsős folyamatra lesz szükség. Az első lépésben a MAV rugók segítségével “ugrik” majd fel és a kellő magasságban beindított rakétákkal indul el a bolygókörüli pálya felé. A pályára felérve útjára bocsátja majd a mintatároló egységet, vagy más néven a Keringő Mintát (Orbiting Sample, OS). Az OS egy előre kiszámolt bolygóközi pályán mozogva közelíti majd meg a Földet, ahol az ESA földkörüli fogadó egysége (Earth Return Orbiter) várja. A fogadó egység az OS rádiójeleit, az előre meghatározott pályaadatokat, és a saját optikai rendszerét használja majd az OS begyűjtéséhez.

Vigyázat, fertőző?

A csomag megérkezésével azonban újabb bonyodalmak adódnak majd. Mivel nem tudni, hogy a marsi környezet fertőző-e, ezért az ESA fogadó egysége egy újabb zárható konténerbe csomagolja majd be a a mintatároló egységet. Ezáltal biztosítható, hogy a marsi csomag véletlenül se juttasson be valamilyen ismeretlen fertőzést a Földre. A Mars-misszió dupla csomagolású értékes rakománya csak ezek után megkezdheti majd meg útját a bolygónk felé.

Az első csomag

A jelenlegi tervek szerint a MAV kilövésére 2028-ban kerül majd sor, míg az ESA földkörüli fogadó egysége már 2027-ben földkörüli pályára áll majd. Az első marsi csomag érkezésére viszont 2033-ig még sajnos várunk kell majd.

Legfrissebb hírek

innováció

Civilizációk átka: Miért fullad ki minden aranykor?

A történelem során számos város és nemzet csillaga korán leáldozott, hiába voltak az innováció fénypontjai. Miért nem sikerül egyetlen helynek sem fenntartania hosszú távon kiemelkedő szerepét? Vajon valaha is sikerül kitörni Cardwell
arcfelismerés

Arcod a belépőd – de milyen árat fizetsz érte?

Hamarosan papíralapú beszállókártya és útlevél nélkül utazhatunk, hiszen az arcfelismerésnek hála, nem lesz többé szükség semmilyen dokumentumra. De mi jön ezután: kényelmes utazás vagy totális megfigyelés? Digitális útlevél, az arcod mint belépő

A Fehér Házban már a repülő autók és a Jetson család a téma

Donald Trump június 6-án rendeletet írt alá a repülő autók fejlesztésének megkezdéséről és a szabályozásuk enyhítéséről. Az amerikai elnök pénteken az amerikai drónfejlesztéssel és a szuperszonikus repülési technológiával kapcsolatos törvényeket írt alá,

Hová tűntek a dolgozó fiatalok Magyarországon?

Egyre gyakrabban merül fel a kérdés, miért tűnik úgy, hogy a fiatal felnőttek közül egyre kevesebben dolgoznak teljes állásban, mégis látszólag megvan mindenük? A jelenség nemcsak szociológiai, hanem generációs, pszichológiai és kulturális
hu_HUHungarian