Az elektromos autók túlzott támogatása súlyos problémához vezetett Norvégiában

2023.11.11.
Olvasási idő: 1 perc

Norvégia több szempontból is irigyelt ország lehet sokak számára. Az egyik ilyen szempont például az elektromos autók használata. Az elmúlt évek során az elektromos meghajtású autót száma már túlnőtt a benzines, dízeles autók számán. Ez annak köszönhető, hogy rendkívül komoly támogatást adott a norvég állam elektromos autó vásárlásához és komoly töltőhálózatot is kiépített. Azonban most kezdi el realizálni a norvég társadalom, hogy az elektromos autók ilyen méretű elszaporodása nem biztos, hogy csak jó hatásokkal bír.

Norvégia példája jó lecke lehet más országok számára is

A skandináv országban már évekkel ezelőtt is a legolcsóbbak közé tartozott a tömegközlekedés, de a nagy támogatásoknak köszönhetően most az elektromos autókat jobban megéri használni, mint a tömegközlekedést. Az elektromos járművek tömegközlekedésre gyakorolt hatása különös aggodalomra ad okot a norvég nagyvárosok számára. A helyi mobilitási stratégiák egyik alappillére a tömegközlekedési eszközök utasforgalmának növelése volt. Bergen például 2010-ben nyitotta meg első villamospályáját, Trondheim pedig 2019-ben újította fel teljesen a buszállományát. Mivel azonban a nagyvonalú elektromos autós támogatások olcsóbbá tették az autózást, a tömegközlekedés versenyképtelenné vált.

Ráadásul a támogatások lecsökkentették azt a költségvetést, ami elérhető volt a mobilitási projektekhez. Ezen projekteket nagyrészt olyan díjakból fizették, amelyeket egyes utak használatáért szedtek vagy dugódíjakból. A kormány ezen díjak alól aztán mentesítette az elektromos autókat. A norvég városok vezetői  viszont még mindig jelentős erőfeszítéseket tesznek annak érdekében, hogy az embereket arra ösztönözzék, hogy szálljanak ki az autóikból és csökkentsék a forgalmat. Oslo, az ország fővárosa ezrével épített kerékpárutakat, szélesítette a járdákat és szüntette meg a parkolóhelyeket. Mindent egybevetve óriási baj nincs, de ez egy figyelmeztetés arra, hogy a tömegközlekedés használata még mindig környezetbarátabb, mint bármilyen jármű vezetése.

Érdekelhet még: Nem lehet majd biztosítást kötni elektromos autókra?

Tomasito

Leginkább a technológiai és tudományos témák mozgatnak meg, főleg a blokkláncok és a kriptovaluták technológiai háttere, a valós felhasználási esetek valamint a privacy kapcsán felmerülő lehetőségek érdekelnek. Pénzügy-IT háttérrel bírok, a kriptovaluták mellett elég sok különféle területen építettem tapasztalatot.

Latest from Blog

Újabb rejtélyes UFO-aktákat tett közzé a Pentagon

Június 12-én újabb, titkosítás alól feloldott UFO-aktákat hozott nyilvánosságra az Amerikai Védelmi Minisztérium, a Pentagon. A dokumentumok között olyan beszámolók is szerepelnek, amelyek szerint az Egyesült Államok északkeleti részén élő amerikaiak különös,