A készpénzmentes fizetések helyzete Magyarországon: Hova tart a trend?

2024.10.10.
Olvasási idő: 3 perc

Az elmúlt években Magyarországon egyértelműen növekedett a digitális fizetések elterjedése, ami az infrastruktúra javulásának, a technológiai innovációknak és a fogyasztói szokások változásának is köszönhető.

A Mastercard által összeállított Digitális Fizetési Index (DFI) adatai szerint folyamatosan emelkedik a digitális megoldások iránti bizalom és a tényleges használat aránya. Ugyanakkor az is kiderül, hogy a készpénz szerepe még mindig jelentős marad a magyar gazdaságban, különösen bizonyos rétegekben.

A digitális fizetések elterjedése

A digitális fizetési rendszerek, például az érintésmentes bankkártyás fizetések, az okosórákkal vagy telefonokkal való tranzakciók, valamint az online banki átutalások egyre szélesebb körben elfogadottak. A legfrissebb kutatások szerint a lakosság 71%-a már teljes jövedelmét banki átutalással kapja, míg csak 19%-uk kapja részben készpénzben. A digitális átutalások aránya 90% fölé emelkedett, miközben az érintésmentes fizetések aránya elérte a 99%-ot.

digitális fizetés elterjedése grafikon

Az innovatív megoldások közé tartozik a QR-kódos fizetés és a fizetési kérelmek bevezetése is, amelyek további lehetőségeket nyitnak meg a felhasználók előtt. Az Azonnali Fizetési Rendszer (AFR) új funkcióinak elérhetősége pedig még tovább növelheti az elektronikus megoldások arányát a következő években. A javuló infrastruktúra mellett a digitális pénzügyi szolgáltatások gyorsuló növekedése is hozzájárul a digitális fizetések elterjedéséhez.

A készpénz tartós jelenléte

Annak ellenére, hogy Magyarországon egyre szélesebb körben elérhetőek a digitális fizetési megoldások, a készpénzhasználat továbbra is jelentős mértékben jelen van. A kutatások szerint a lakosság 72%-a a jövedelme egy részét még mindig készpénzben veszi fel. Ennek egyik fő oka az adóelkerülés, amelyet a kata adózási forma megszüntetése csak tovább erősített. Egyre több vállalkozó fordul készpénzhez, hogy elkerülje az adófizetési kötelezettségeket, és így a szürkegazdaság is hozzájárul a készpénzhasználat növekedéséhez.

Ezen felül a technológiai problémák, például a pénzügyi rendszerekben időnként felmerülő hibák is növelik az emberek bizalmatlanságát a digitális fizetési rendszerekkel szemben. Az Apple Pay és a Microsoft által nemrégiben elkövetett hibák, amelyek során egyes ügyfelek átmenetileg elveszthették a pénzüket, rávilágítanak arra, hogy bár a digitális fizetés kényelmes, a technológiai hibák jelentős elbizonytalanodást okozhatnak a fogyasztók körében.

A digitális fizetések jövője

A Digitális Fizetési Index alapján Magyarország összpontszáma 62 pontra emelkedett, ami azt jelzi, hogy a digitális fizetési infrastruktúra és a használat jelentősen fejlődött az elmúlt években. A használat mellett az infrastruktúra javulása is számottevő volt, különösen az érintésmentes fizetések terén, ám az oktatás és az új technológiák iránti tudásszint visszaesése lassítja a növekedést.

DFI index grafikon

Az oktatás szerepe különösen fontos, hiszen a technológiai újítások követése sokszor nehézséget jelent a fogyasztóknak. Az idősebb generációknak nagyobb támogatásra van szüksége az új technológiák használatához, míg a fiatalabb generációk, akik már nyitottabbak a digitális fizetési rendszerekre, gyorsabban alkalmazkodnak a változásokhoz.

A kihívások

Az egyik legnagyobb kihívás a digitális fizetések terén a bizalom erősítése a lakosság körében. A technológiai hibák, a banki csalások miatti félelem és az adóelkerülés motiválta készpénzhasználat mind olyan tényezők, amelyek visszafoghatják a készpénzmentes fizetési rendszerek elterjedését. A jövőben az edukációs programok és a technológiai fejlesztések még nagyobb szerepet játszanak majd abban, hogy a készpénzmentes fizetések dominálhassanak a magyar gazdaságban.

Érdekelhet még: Itt az új QR-kódos fizetési megoldás, ami versenyre kel a bankkártyával

balu

A Budapesti Pázmány Péter Katolikus Egyetemen jogi karán tanultam, majd egy fullstack szoftverfejlesztői kurzust is elvégeztem, amely megalapozta a technológiai tudásomat. 2022 óta foglalkozom részletesebben kriptovalutákkal és NFT-kkel. 2024 áprilisa óta a BitcoinBázis szerzőjeként kriptókról és a legújabb blockchain-megoldásokról írok, emellett az offtopik.hu-n általános technológiai, tudományos és gaming témákban publikálok, hogy olvasóim mindkét felületen naprakész, megbízható tartalmakhoz férjenek hozzá.

Legfrissebb hírek

innováció

Civilizációk átka: Miért fullad ki minden aranykor?

A történelem során számos város és nemzet csillaga korán leáldozott, hiába voltak az innováció fénypontjai. Miért nem sikerül egyetlen helynek sem fenntartania hosszú távon kiemelkedő szerepét? Vajon valaha is sikerül kitörni Cardwell
arcfelismerés

Arcod a belépőd – de milyen árat fizetsz érte?

Hamarosan papíralapú beszállókártya és útlevél nélkül utazhatunk, hiszen az arcfelismerésnek hála, nem lesz többé szükség semmilyen dokumentumra. De mi jön ezután: kényelmes utazás vagy totális megfigyelés? Digitális útlevél, az arcod mint belépő

A Fehér Házban már a repülő autók és a Jetson család a téma

Donald Trump június 6-án rendeletet írt alá a repülő autók fejlesztésének megkezdéséről és a szabályozásuk enyhítéséről. Az amerikai elnök pénteken az amerikai drónfejlesztéssel és a szuperszonikus repülési technológiával kapcsolatos törvényeket írt alá,

Hová tűntek a dolgozó fiatalok Magyarországon?

Egyre gyakrabban merül fel a kérdés, miért tűnik úgy, hogy a fiatal felnőttek közül egyre kevesebben dolgoznak teljes állásban, mégis látszólag megvan mindenük? A jelenség nemcsak szociológiai, hanem generációs, pszichológiai és kulturális
hu_HUHungarian