A JPMorgan vezérigazgatója szerint megkezdődött a III. világháború

2024.11.04.
Olvasási idő: 2 perc

Jamie Dimon, a JPMorgan Chase vezérigazgatója jelentős aggodalmának adott hangot az eszkalálódó geopolitikai fenyegetések miatt. Ő a globális feszültségeket nevezte a gazdasági stabilitást fenyegető legégetőbb veszélynek. A múlt héten a Nemzetközi Pénzügyi Intézetben (Institute of International Finance) tartott előadásán Dimon arra figyelmeztetett, hogy az Ukrajnához és a Közel-Kelethez hasonló régiókban zajló konfliktusok olyan eseménysorozatot indíthatnak el, amely globális háborúvá fajulhat – derül ki a Fortune által megszerzett felvételből.

Dimon a közvetlen amerikai gazdasági aggodalmakról elmozdítva a hangsúlyt, a geopolitikai kérdésekhez képest „apró” kérdésnek nevezte az olyan tényezőket, mint egy esetleges gyenge gazdasági teljesítmény a következő negyedévben.

Dimon az Oroszország, Észak-Korea és Irán – az általa korábban „gonosz tengelynek” nevezett nemzetek – között kialakuló szövetségektől is óva intett, és megjegyezte Kína érintettségét is. Azt sugallta, hogy ezek a nemzetek együttműködnek a globális struktúrák, például a második világháború után létrehozott NATO „lebontása” érdekében. „És most is erről beszélnek.” – jegyezte meg. „Nem arról beszélnek, hogy 20 évet várnak. És így ennek a kockázata rendkívüli, ha a történelmet olvassuk.” A Washington Post cikkét idézve azt állította: „A harmadik világháború már elkezdődött. Már most is több országban koordinálják a helyszíni harcokat.”

Minél hamarabb rendezni kell a konfliktusokat Dimon szerint

Dimon a mai geopolitikai légkört a második világháborút megelőző időszakhoz hasonlította, és kijelentette: „Nézzék meg, hogyan botlottunk bele a II. világháborúba. Amikor Csehszlovákiát felosztották – ez egy kicsit úgy hangzik, mint Ukrajna -, az volt a vége. Egészen addig, amíg meg nem szállták Lengyelországot”. Éberségre intve figyelmeztetett: „Ne legyünk naivak. Amire gondolnunk kell, az az, hogy nem kockáztathatjuk meg, hogy ez magától megoldódik. Meg kell győződnünk arról, hogy részt veszünk a megfelelő dolgok megtételében, hogy ezek a konfliktusok megoldódjanak”.

Bár mély aggodalmának adott hangot, Dimon elismerte a széles körű konfliktus kockázatának lehetséges csökkenését, kijelentve, hogy a feszültségek „idővel csökkenhetnek.” Említette a lehetséges tűzszüneteket olyan régiókban, mint Ukrajna és a Közel-Kelet. Ugyanakkor kétségeit fejezte ki a jelentős javulással kapcsolatban, hozzátéve:
„Beszélek arról, hogy milyen kockázatot jelent számunkra, ha ezek a dolgok rossz irányba mennek. Olyan forgatókönyveket futtatunk a bankban, amelyek sokkolnák önöket. Nem is akarom megemlíteni őket.”

A JPMorgan vezére mély aggodalmának adott hangot az Oroszország és más ellenfelek által jelentett nukleáris fenyegetések miatt. A jelenlegi nukleáris kockázatokat példátlannak és riasztónak tartja. Úgy érvelt, hogy a nukleáris fegyverek elterjedése nagyobb veszélyt jelent, mint az éghajlatváltozás, és arra figyelmeztetett, hogy ahogy egyre több nemzet szerez atomfegyvereket, úgy nő a nagyvárosokban bekövetkező katasztrófák kockázata. Hangsúlyozta, hogy világos, célzott politikára és szabályozásra van szükség e növekvő fenyegetés kezelésére.

premik

Közel 10 éves IT tapasztalattal rendelkezek nagyvállalati fizetési rendszerek és fizetési megoldások fejlesztésében. A kriptók által képviselt érték mellett érdekel a mögöttes technológia is, és nagyon kíváncsi vagyok, hogyan épül egymásra a mainstream és a kriptovaluták világa.

Legfrissebb hírek

innováció

Civilizációk átka: Miért fullad ki minden aranykor?

A történelem során számos város és nemzet csillaga korán leáldozott, hiába voltak az innováció fénypontjai. Miért nem sikerül egyetlen helynek sem fenntartania hosszú távon kiemelkedő szerepét? Vajon valaha is sikerül kitörni Cardwell
arcfelismerés

Arcod a belépőd – de milyen árat fizetsz érte?

Hamarosan papíralapú beszállókártya és útlevél nélkül utazhatunk, hiszen az arcfelismerésnek hála, nem lesz többé szükség semmilyen dokumentumra. De mi jön ezután: kényelmes utazás vagy totális megfigyelés? Digitális útlevél, az arcod mint belépő

A Fehér Házban már a repülő autók és a Jetson család a téma

Donald Trump június 6-án rendeletet írt alá a repülő autók fejlesztésének megkezdéséről és a szabályozásuk enyhítéséről. Az amerikai elnök pénteken az amerikai drónfejlesztéssel és a szuperszonikus repülési technológiával kapcsolatos törvényeket írt alá,

Hová tűntek a dolgozó fiatalok Magyarországon?

Egyre gyakrabban merül fel a kérdés, miért tűnik úgy, hogy a fiatal felnőttek közül egyre kevesebben dolgoznak teljes állásban, mégis látszólag megvan mindenük? A jelenség nemcsak szociológiai, hanem generációs, pszichológiai és kulturális
hu_HUHungarian

Mielőtt továbblépnél