A malajziai Putra egyetem kutatói egy olyan AI modellt fejlesztettek, amely 99%-os pontossággal tudja megbecsülni az ősi kerámiák értékét.
A kerámia évezredek óta része az emberek életének, ma már pedig sokuk a műtárgy kategóriába sorolható – magyar viszonylatban elég csak a pécsi Zsolnay gyárra gondolni.
A malajziai Putra Egyetem egyik laboratóriumában a kerámiák kultúrája most találkozott a mesterséges intelligenciával (AI). Az ottani kutatók az UNSW Sydney munkatársaival közösen egy olyan AI rendszert fejlesztettek, amely képes a kínai kerámiák osztályozására és értékük megjósolására, méghozzá elképesztő pontossággal. Az eszköz a mélytanulás segítségével elemzi a kerámiákon található motívumokat, a formákat és – ha van – a készítők pecsétjeit.
Az AI modell az árkategóriákat olyan intézmények valós árverési adatai alapján jósolja meg, mint a Sotheby’s és a Christie’s, és a tesztek alapján 99%-os pontosságot biztosít.
Egy átlagos gamer videokártya működteti az AI-t
„Az AI modellt egy NVIDIA GeForce RTX 3090 videokártya hajtja, amely a gamerek egyik legkedveltebb GPU-ja” – magyarázza Siqi Wu, a projekt egyik kutatója. Nem egy adatközpont, nem egy speciális ipari hardver, hanem ugyanaz a chip, amely például a Cyberpunkot játszó gamerek képkockasebességét növeli világszerte.
Wu azt is elmondta, hogy a műtárgyak árazása és datálása még mindig a szakértői megítélésen múlik, a jó szakértők véleményezései pedig sok esetben nehezen elérhetők. Wu csapata ezen kíván változtatni azáltal, hogy a kulturális értékbecslést objektívebbé, skálázhatóbbá és szélesebb közönség számára is elérhetővé teszi.
A mesterséges intelligencia modellt kifejlesztő csapat már vizsgálja, hogy milyen más műtárgyak esetében tudnák használni az AI-t. Mindenesetre a tény, hogy egy hétköznapi videokártya a szíve az AI modellnek, amely még a szakértőknél is pontosabban tudja megbecsülni az ősi kerámiák értékét, jól mutatja, hogy nem kellenek adatközpontok vagy drága hardverek egy innovatív mesterséges intelligencia bot működtetéséhez.