A legikonikusabb dínó, a Tirannoszaurusz rex (röviden csak T. rex, mint egy menő rapper), a kréta időszak végén élt és valósággal rettegésben tartotta dínótársait. A tudósok nemrégiben fényt derítettek arra, hogy mégis mekkora harapási erővel bírt ez a közismert hüllő.
A rövid karjairól ismert, de annál veszélyesebb húsevő dinoszaurusz harapása régóta foglalkoztatja a dínók szerelmeseit. Egy új tanulmány, amely a Scientific Reports folyóiratban jelent meg, aligátorok segítségével rekonstruálta a T. rex, azaz a zsarnokgyík harapóerejét.
Akadt-e vetélytársa a T. rexnek?
„Arra jutottunk, hogy a harapási ereje körülbelül 35 000 Newton volt. Ez olyan, mintha három kisautót tennénk egy T. rex állkapcsára – az pedig gond nélkül zúzná össze őket”, magyarézta a tanulmány egyik szerzője, Gregory Erickson.
Néhány fog, egyedi módon vizsgálva, még ennél is erősebb, akár 1,9 millió Newton/négyzetcentiméter nyomást gyakorolhatott. Ez a fajta erő az ember 890 Newton-os rágóerejét kínosan gyengének érezteti.
Erickson és kollégája úgy jutott erre a következtetésre, hogy megnézték a ma élő T. rex legközelebbi élő rokonát: a krokodilokat.
Az adatgyűjtéshez a kutatók lasszóval befogták a nagyjából 5 méter hosszú krokodilokat és meggyőzték őket (vajon mivel kenyerezték le őket?), hogy ráharapjanak egy tudományos mércére. Erickson a folyamatot „tudósok bikalovaglásának” nevezte el.
Ezt követően a sikeres mérések alapján – amelyekből kiderült, hogy a krokodilok kb. 16 500 Newton erőt képesek kifejteni és a legerősebb harapással rendelkeznek a ma élő állatok között – háromdimenziós számítógépes modelleket készítettek a T. rex csontvázáról. Ezek a modellek megerősítették, hogy a T. rex könnyűszerrel evett csontokat, ami a modern hüllőknél szokatlan képesség.
Azonban még ezzel a bődületes erővel sem valószínű, hogy a T. rex harapása volt a legádázabb a valaha élt élőlények közül. A 10-12 méteres, kihalt óriás krokodilfajok a kutatók szerint vélhetően 80 000 Newton erővel haraptak – a legerősebb dinoszaurusz erejének kétszeresével. A zsarnokgyík szerencséjére nem egy időben éltek.