A dinoszauruszok mumusa: A T. rex harapása rettegésben tartotta a kréta kort

2025.07.13.
Olvasási idő: 1 perc
T. rex

A legikonikusabb dínó, a Tirannoszaurusz rex (röviden csak T. rex, mint egy menő rapper), a kréta időszak végén élt és valósággal rettegésben tartotta dínótársait. A tudósok nemrégiben fényt derítettek arra, hogy mégis mekkora harapási erővel bírt ez a közismert hüllő.
 

A rövid karjairól ismert, de annál veszélyesebb húsevő dinoszaurusz harapása régóta foglalkoztatja a dínók szerelmeseit. Egy új tanulmány, amely a Scientific Reports folyóiratban jelent meg, aligátorok segítségével rekonstruálta a T. rex, azaz a zsarnokgyík harapóerejét.

Akadt-e vetélytársa a T. rexnek?

„Arra jutottunk, hogy a harapási ereje körülbelül 35 000 Newton volt. Ez olyan, mintha három kisautót tennénk egy T. rex állkapcsára – az pedig gond nélkül zúzná össze őket”, magyarézta a tanulmány egyik szerzője, Gregory Erickson.

Néhány fog, egyedi módon vizsgálva, még ennél is erősebb, akár 1,9 millió Newton/négyzetcentiméter nyomást gyakorolhatott. Ez a fajta erő az ember 890 Newton-os rágóerejét kínosan gyengének érezteti.

Erickson és kollégája úgy jutott erre a következtetésre, hogy megnézték a ma élő T. rex legközelebbi élő rokonát: a krokodilokat.

Az adatgyűjtéshez a kutatók lasszóval befogták a nagyjából 5 méter hosszú krokodilokat és meggyőzték őket (vajon mivel kenyerezték le őket?), hogy ráharapjanak egy tudományos mércére. Erickson a folyamatot „tudósok bikalovaglásának” nevezte el.

Ezt követően a sikeres mérések alapján – amelyekből kiderült, hogy a krokodilok kb. 16 500 Newton erőt képesek kifejteni és a legerősebb harapással rendelkeznek a ma élő állatok között – háromdimenziós számítógépes modelleket készítettek a T. rex csontvázáról. Ezek a modellek megerősítették, hogy a T. rex könnyűszerrel evett csontokat, ami a modern hüllőknél szokatlan képesség.

Azonban még ezzel a bődületes erővel sem valószínű, hogy a T. rex harapása volt a legádázabb a valaha élt élőlények közül. A 10-12 méteres, kihalt óriás krokodilfajok a kutatók szerint vélhetően 80 000 Newton erővel haraptak – a legerősebb dinoszaurusz erejének kétszeresével. A zsarnokgyík szerencséjére nem egy időben éltek.

Tünde

Jelenleg közgazdásznak tanulok a Debreceni Egyetem Pénzügy és számvitel szakán, mellette pedig újságíróként és fordítóként ténykedem. A BitcoinBázis csapatához 2021 nyarán csatlakoztam, egy rövidebb szabadúszó időszakot követően. A pénzügyi világ működése régóta foglalkoztat és előszeretettel követem nyomon az innovációit. A kriptovalutákkal a BB révén ismerkedtem meg, ahol azóta gazdasági történésekkel, technológiai újításokkal és kriptopiaci fejleményekkel kapcsolatban írok beszámolókat.

Vélemény, hozzászólás?

Your email address will not be published.

Legfrissebb hírek

lengyel piramisok

Ősi „lengyel piramisokat” tártak fel

Lengyelország középső részén, egy természetvédelmi területen újabb ősi megalitikus síremlékeket tártak fel – ezek az impozáns, több mint 5500 éves építmények méretük miatt a „lengyel piramisok” nevet kapták. Titokzatos sírhalmok Poznańi régészek
ősi technológia

10 ősi technológia, ami megkérdőjelezi történelmünket

Sokan úgy gondolják, hogy a technológiai fejlődés csak az ipari forradalommal kezdődött. Mégis akadnak olyan régészeti leletek, amelyek arra utalnak: ősi civilizációk már több ezer évvel ezelőtt is meglepően fejlett eszközöket használtak
hu_HUHungarian

Mielőtt továbblépnél