Kerámia mesterséges intelligencia

Az AI a szakértőknél is pontosabban becsüli meg az antik kerámiák árát

Start

A malajziai Putra egyetem kutatói egy olyan AI modellt fejlesztettek, amely 99%-os pontossággal tudja megbecsülni az ősi kerámiák értékét.

A kerámia évezredek óta része az emberek életének, ma már pedig sokuk a műtárgy kategóriába sorolható – magyar viszonylatban elég csak a pécsi Zsolnay gyárra gondolni.

A malajziai Putra Egyetem egyik laboratóriumában a kerámiák kultúrája most találkozott a mesterséges intelligenciával (AI). Az ottani kutatók az UNSW Sydney munkatársaival közösen egy olyan AI rendszert fejlesztettek, amely képes a kínai kerámiák osztályozására és értékük megjósolására, méghozzá elképesztő pontossággal. Az eszköz a mélytanulás segítségével elemzi a kerámiákon található motívumokat, a formákat és – ha van – a készítők pecsétjeit.

Az AI modell az árkategóriákat olyan intézmények valós árverési adatai alapján jósolja meg, mint a Sotheby’s és a Christie’s, és a tesztek alapján 99%-os pontosságot biztosít.

Egy átlagos gamer videokártya működteti az AI-t

„Az AI modellt egy NVIDIA GeForce RTX 3090 videokártya hajtja, amely a gamerek egyik legkedveltebb GPU-ja” – magyarázza Siqi Wu, a projekt egyik kutatója. Nem egy adatközpont, nem egy speciális ipari hardver, hanem ugyanaz a chip, amely például a Cyberpunkot játszó gamerek képkockasebességét növeli világszerte.

Wu azt is elmondta, hogy a műtárgyak árazása és datálása még mindig a szakértői megítélésen múlik, a jó szakértők véleményezései pedig sok esetben nehezen elérhetők. Wu csapata ezen kíván változtatni azáltal, hogy a kulturális értékbecslést objektívebbé, skálázhatóbbá és szélesebb közönség számára is elérhetővé teszi.

A mesterséges intelligencia modellt kifejlesztő csapat már vizsgálja, hogy milyen más műtárgyak esetében tudnák használni az AI-t. Mindenesetre a tény, hogy egy hétköznapi videokártya a szíve az AI modellnek, amely még a szakértőknél is pontosabban tudja megbecsülni az ősi kerámiák értékét, jól mutatja, hogy nem kellenek adatközpontok vagy drága hardverek egy innovatív mesterséges intelligencia bot működtetéséhez.

TK

Közgazdasági tanulmányaim révén kerültem közel a globális folyamatok elemzéséhez, azóta pedig egyre inkább a geopolitika és a makrogazdasági trendek váltak a fő érdeklődési területeimmé. Emellett élénken figyelem a tudományos-technológiai fejlődést, különös tekintettel az űrkutatásra, amely szerintem a következő évtized egyik kulcsterülete lesz.

Vélemény, hozzászólás?

Your email address will not be published.

Legfrissebb hírek

lengyel piramisok

Ősi „lengyel piramisokat” tártak fel

Lengyelország középső részén, egy természetvédelmi területen újabb ősi megalitikus síremlékeket tártak fel – ezek az impozáns, több mint 5500 éves építmények méretük miatt a „lengyel piramisok” nevet kapták. Titokzatos sírhalmok Poznańi régészek
ősi technológia

10 ősi technológia, ami megkérdőjelezi történelmünket

Sokan úgy gondolják, hogy a technológiai fejlődés csak az ipari forradalommal kezdődött. Mégis akadnak olyan régészeti leletek, amelyek arra utalnak: ősi civilizációk már több ezer évvel ezelőtt is meglepően fejlett eszközöket használtak
munkaerőpiac

Így kap öt fizetést a munkaerőpiac új zsonglőre

Az amerikai és globális munkaerőpiac egyre hangosabb az ún. quiet jobbing vagy overemployment jelenség miatt, amikor valaki egyszerre több állást is vállal titokban, home office-ban. A legújabb, egészen elképesztő eset egy indiai
hu_HUHungarian

Mielőtt továbblépnél