Ennyi hulladékot termelnek az atomerőművek világszinten

2024.01.27.
Olvasási idő: 1 perc

Az atomenergia a legbiztonságosabb és legtisztább villamosenergia-források közé tartozik, így a tiszta energiára való áttérés egyik kulcsfontosságú tényezője.

Annak ellenére, hogy az atomenergia fontos szerepet kap a környezetbarát energiára való áttérésben, az elkerülhetetlen melléktermékként keletkező nukleáris hulladék hatását gyakran eltúlozzák.

A veszélyes anyagok mindössze 0,01%-át alkotják a nukleáris hulladékok az USA-ban

Bruno Venditti, a Visual Capitalist munkatársa a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) adatai alapján elkészítette az alábbi ábrát, amely az összes létező nukleáris hulladék mennyiségét mutatja be, veszélyességi szintek és elhelyezési követelmények szerint kategorizálva.

Atomerőmű nukleáris hulladék

Az atomenergia a globális villamosenergia-termelés mintegy 10%-át adja. Az ennek eredményeként keletkező nukleáris hulladék négy különböző típusba sorolható:

  • Nagyon kismértékben radioaktív hulladék: Felszínközeli lerakókba alkalmas hulladék, amely alacsonyabb szintű elkülönítést igényel.
  • Kismértékben radioaktív hulladék: Olyan nukleáris hulladék, amely néhány száz évig tartó, komolyabb elszigetelést igényel, és amely még alkalmas a felszínközeli létesítményekben történő elhelyezésre.
  • Közepes mértékben radioaktív hulladék: Olyan hulladék, amelyet már nem lehet elhelyezni felszínközeli tárolókban.
  • Magas radioaktivitású hulladék: A nukleáris hulladékot mélyen, stabil geológiai képződményekben, jellemzően több száz méterrel a felszín alatt helyezik el.

A biztonsági aggályok ellenére a magas radioaktivitású hulladékok a NAÜ-nek bejelentett összes nukleáris hulladék kevesebb mint 0,25%-át teszik ki.

Egyébként az atomenergia-iparban keletkező hulladék mennyisége más ipari tevékenységekhez képest csekély, ugyanis míg a gyúlékony folyadékok az USA-ban évente szállított veszélyes anyagok 82%-át teszik ki, addig a radioaktív hulladékok aránya mindössze 0,01%.

TK

Közgazdasági tanulmányaim révén kerültem közel a globális folyamatok elemzéséhez, azóta pedig egyre inkább a geopolitika és a makrogazdasági trendek váltak a fő érdeklődési területeimmé. Emellett élénken figyelem a tudományos-technológiai fejlődést, különös tekintettel az űrkutatásra, amely szerintem a következő évtized egyik kulcsterülete lesz.

Latest from Blog

102 másodpercen keresztül működött a dél-koreai mesterséges Nap

A tudósok évtizedek óta a fúziós energiát tartják a tiszta energiaforrások szent gráljának. Ez a technológia elméletileg korlátlan mennyiségű elektromos áramot képes előállítani szén-dioxid-kibocsátás nélkül, ráadásul anélkül, hogy a hagyományos atomerőművekre jellemző,

Újabb rejtélyes UFO-aktákat tett közzé a Pentagon

Június 12-én újabb, titkosítás alól feloldott UFO-aktákat hozott nyilvánosságra az Amerikai Védelmi Minisztérium, a Pentagon. A dokumentumok között olyan beszámolók is szerepelnek, amelyek szerint az Egyesült Államok északkeleti részén élő amerikaiak különös,